Aktüel Etkinlikler Haberler

Google I/O 2015 Neler Getirdi?

Tüm dünyada uygulama geliştiricileri tarafından büyük bir merakla beklenen Google I/O 2015 geliştiriciler konferansı bu akşam geçekleşti. Birbirinden önemli ürün ve servisler arka arkaya izleyenlerin beğenisine sunuldu. Apple ‘dan alışık olduğumuz heyecan verici yeniliklere bu akşam Google sayesinde de şahit olduk. Şimdi bu akşam neler tanıtıldı kısaca bir göz atalım:

1. Google Inbox

Google Inbox bir yenilik değil tabi ki. Ama artık herkese açıldı. İsteyen herkes Inbox‘ı kullanabilecek artık. Gmail’in yerini alması beklenen Inbox, ne kadar başarılı olacak hep birlikte göreceğiz.

2. Android M

Merakla beklenen Android M görücüye çıktı. Hala M‘nin açılımını bilmiyoruz ancak ne gibi yenilikler getiriceğini artık biliyoruz. Bugünden itibaren geliştiriciler için önizleme versiyonu indirilebiliyor. Tam versiyonu ise 2015’in 3. çeyreğinde yayınlanacak. Peki Android M ile neler geldi, özetlemek gerekirse;

a. App Permissions 

Android geliştiriciler için bir hazine olan uygulama izinleri, kullanıcından istediğimiz gibi izinler alarak özgürce uygulama geliştirmemizi sağlıyordu. Ancak artık bunun sonu geliyor gibi. Apple kullanıcılarının aşina olduğu izinleri istediğimiz zaman, istediğimiz uygulama için açıp kapatma özelliği artık Android içinde geliyor. Kullanıcıların güvenliği açısında ne kadar güzelse de, geliştiriciler için biraz kötü biraz haber diyebiliriz.

b. Intent System

Geliştiriciler artık daha kolay bir şekilde bir uygulamadan diğerine çağrı yapıp başlatabilecek.

c. Android Pay

Google ödeme kolaylığı açısından daha esnek ve güvenli bir servisi beğeniye sundu. Android KitKat ve üstünü destekliyor.

d. Doze 

Google tarafından sunulan iddialı bir diğer servis ise Doze. Mobil cihaz kullanıcılarının korkulu rüyası olan pilin bitmesi olayına el atmak isteyen Google, Doze ile bunu yıkmak istiyor. Doze, sensörler yardımıyla cihazınız hareket ettiğinde uygulamaların çalışmasını sağlayarak 2 kata kadar pil tasarrufu sağlayacağını iddia ediyor.  İnanalım mı bilemiyoruz, bekleyip görmek gerekir.

Doze ile gelen bir diğer özellike ise, kendi cihazınız ile başka bir Android cihazı şarj edebilme imkanımızın olması.

e. Fingerprint API

Google parmak izi API desteği ile kilit ekranı ve Google Play üzerinden ödeme sistemlerinde geliştiricilere kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Ancak şu an için parmak izi desteği olan bir Android M cihazı yok.

android-m-logo-970-80

3. Brillo ve Weave

Son dönemin popüler alanı olan IOT (Internet of Things) Google’ın ilgi alanından kaçamadı tabi ki. Google IOT cihazları için Android tabanlı bir işletim sistemini tanıttı: Brillo. Bununla da yetinmeyen Google, bu cihazların birbirleri ile bulut, ve internetle iletişim halinde olması için de bir CL (common language) yani katman geliştirdi: Weave. Brillo ve Weave sayesinde IOT cihazlarına aklımıza gelen her yerden erişebilecek ve uygulamalar geliştirebileceğiz. Buzdolabı boş kalmayacak artık!

13046-7419-Screen-Shot-2015-05-28-at-13144-PM-l 1272496124615865381

4. Now on Tap

Google kullanım kolaylığı konusuna yeni bir boyut getirdi. Tek tuş ile istediğimiz bilgiye ulaşmamızı sağlayan bu sistem ilginç bir deneyim sunuyor. Mesela size gelen bir maili açtınız ve mail de ismi olan kişiyi aramanız gerekiyor. Google tek tuş ile telefonun bunu anlayacağını ve o kişinin bilgilerini direk ekran getireceğini iddia ediyor. Bu sistem yalnızca Android M için geçerli tabi onu da belirtmeden geçmeyelim.

CGHCsvQUEAAdb6W

5. Google Photos

Ve bu akşamın en güzel haberlerinden biri; Google Photos. Google gemileri yakmış olacak ki ücretsiz hizmette piyasayı sallayacak bir uygulama tanıtmış oldu. Google Photos istediğiniz cihazdan senkronize olarak fotoğraf ve videolarınıza ulaşmanızı sağlıyor, hem ücretsiz hem SINIRSIZ. 16 MP fotoğraf ve 1080p video destekleyen uygulama ile istediğiniz kadar depolama yapabileceksiniz. Uygulama bu akşamdan itibaren kullanıma açıldı.

Daha fazlası için: Google Photos

CGHGCK1WoAA5JRF

6. Offline Servisler

Google internet kullanımını artırmak için yaptığı yatırımın yanında kullanıcılara çok yardımcı olacak bir olaya daha imza attı. Chrome, YouTube ve Maps için çevrimdışı kullanım özelliği geldi. YouTube’da, çevrimdışı izleyebileceğiniz videoları bir defa açtığınız taktirde 48 saat süresince internet erişiminiz olmasa bile izleyebileceksiniz. Ancak şu an için yalnızca üç Asya ülkesi için kullanımda. Google Maps‘te ise çevrimdışı yol tarifi özelliği kullanılabilecek.

7.  Android Studio 1.3

Android Studio‘nun yeni sürümü de bu akşam tanıtıldı. Yeni sürümle birlikte C/C++ desteği de verilmeye başlandı. Ayrıca UI aracı olan Polymer 1.0 da kullanıma açıldı.

CGHLDH0UIAAWUD2

8. Cloud Test Labs

Uygulama geliştiriciler içi diğer bir önemli servis ise Cloud Test Labs. Bu servis, cloud üzerinde 20 popüler telefon ile uygulamaları test etme imkanı verecek. Hata raporları, analiz ve daha birçok özellik bu serviste hizmete sunuldu.

9. Google Play Store Yenilikler

Google Play Store’da aranan uygulamalar daha rahat erişmek için kullanım kolaylığını artıran yeni kategoriler eklendi.

10. Google Carboard

Google’ın sanal gerçeklik dünyası için geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard, 1 milyondan fazla talep almış. Bunun üzerine Google boş durmamış, yeni gözlükler geldiğini müjdeledi. Android ve iOS cihazları artık destekleniyor. iOS SDK paketi de duyuruldu, ayrıca 6 inç boyutlu cihazlarda desteklenmeye başladı.

Daha fazlası için: Google Cardboard

fold

11. Google Jump

Google günün en iddialı teknolojilerinden birini sona saklamış.  16 GoPro kamera ile 360 derece çekilen videoları birleştirerek VR filmler yapmanızı sağlayan bu sistem ile sanal gerçeklik rağbet göreceğe benziyor. Çekilen videolar YouTube ile izlenebilecek.

Daha fazlası için: Google Jump

CGHph_iU0AA4sfS

Yazımızın sonuna geldik bir sonraki teknoloji şöleninde görüşmek üzere 🙂

Yorum Ekle

Yorum Yap