SQL Veritabanı

TSQL Fonksiyonları

Merhabalar, MS SQL Server 2012 üzerinde kullanmış olduğum 3 güzel 🙂 fonksiyondan bahsedeceğim. Öncelikle sample database olarak AdventureWorks2012 kullanıyorum. Sample database’e buradan ulaşabilirsiniz.

1-Kümülatif Toplam

Tablo üzerinde istediğiniz bir alanın kümülatif toplamını,

olarak hesaplayabiliriz.

Burada ColumName1 Toplanacak Alan, ColumnName2 ise hangi sıralamaya göre toplama işleminin yapılacağını belirtiyor. Aşağdaki örneğimizde ListPrice değerlerini ProductId sıralama değerine göre Kümülatif olarak (ListPrice değerleri 0 dan farklı olan ve ProductId değerlerinin 600 ile 700 arasında olması koşulu altında) topluyor.

mssql1

Hakkında detaylı bilgiye buradan https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms187810.aspx ulaşabilirsiniz.

2-Tablo Hakkında Metrik Bilgiler

Tablonun disk üzerindeki metrik bilgileri sp_spaceused fonksiyonunu kullanarak öğrenebiliriz. Fonksiyonun kullanımı sp_spaceused ‘DatabaseName.Owner.TableName’ bu şekildedir. Bu fonksiyon tablo hakkında;

  • satır sayısı(rows),
  • verinin boyutu (data),
  • indeksin boyutu(indexsize)

gibi metrik bilgileri vermektedir. Bazen tablonuzun içerisinde yer alan verinin boyutunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu tablonun diskte kapladığı alanın 30512(KB)/1024=29,796875 MB olduğu görülmektedir.

mssql2

Hakkında detaylı bilgiye buradan https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms188776.aspx ulaşabilirsiniz.

3-Tablo Hakkında Açıklayıcı Bilgiler

Tabloya ait açıklayıcı bilgileri sp_help fonksiyonu ile elde edilmektedir. Fonksiyonun kullanımı sp_help ‘DatabaseName.SchemaName.TableName’ bu şekildedir. Açıklayıcı bilgiler içerisinde;

  • Tablonun oluşturulma tarihi ve sahiplik bilgisi,
  • Tablodaki columnname ait detaylı bilgi (Type, Computed, Lenght, Collaction vb.),
  • Tablodaki indeksler ve açıklayıcı bilgiler, gibi oldukça detaylı açıklayıcı bilgiler vermektedir.

Not: isp_help ‘DatabaseName.Owner.TableName’ olarak elde ettiğimiz açıklayıcı bilgileri ilgili tablo üzerinde ALT+F1 kombinasyonu ile elde edebiliriz.

mssql3

Hakkında detaylı bilgiye buradan https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms187335.aspx ulaşabilirsiniz.

Görüş, öneri ve katkıda bulunmak isterseniz [email protected] ‘dan bana ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda yeniden görüşmek üzere, selamlar 🙂

 

Metin USLU, 1988 yılının Ekim ayında İstanbul’da dünyaya geldim. Liseyi Kadırga Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde tamamladım. Ardından İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünde önlisans, Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümünde lisans derecelerini aldım. İş hayatına 2015 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankasında Yönetim Bilişim Sistemleri (10.2015 – 12.2016) departmanında başladım. Ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) Big Data Analyst (01.2017 – Devam) olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneğinde görev almakta ve kişisel ağ günlüğüm veribilimci.org adresinde paylaşımlarda bulunmaktayım.

Paylaşımın gücü adına 🙂