Git

Bitbucket ve GitHub Karşılaştırması

8251351500_4e9811a400_zBitbucket ve GitHub, iki büyük Git servisidir. Bu servisler ile Git repository‘lerinizi hem yönetebilir hem de paylaşabilirsiniz. Zaten Git, böyle servislerin varlığıyla önem kazanır. Şimdi biz bu iki dev servisi karşılaştıracağız. İkisinin de birbirlerine karşı üstünlükleri var. Bu iki büyük servisin incelemesi bizden, kullanımı sizden.

Fiyat Karşılaştırması 

Genellikle ilk baktığımız nokta ücretler oluyor. Bu sebeple biz de ilk olarak ücretleri karşılaştıralım.

Öncelikle şunu belirteyim ki, Bitbucket bu konuda GitHub‘ın önünde. 5 kullanıcıya kadar, sınırsız private repository vermesi ise bunu ispatlar nitelikte.

Ücretlendirmeler GitHub‘da private repository baz alınarak belirlenmişken, Bitbucket‘ta kullanıcı(işbirlikçi) sayısı baz alınarak belirlenmiş.

Fiyatlara bu linklerden de ulaşabilirsiniz: BitbucketGitHub

Bu linkte de fiyat karşılaştırması için basit ve güzel bir hesap makinesi var. Hazırlayanlara teşekkür ederiz.

Kullanıcı Sayıları (Popülerlik)Ekran Resmi 2014-10-21 12.44.43

Bu konuda ise GitHub oldukça önde. Yandaki tablolarda yer alan veriler geçtiğimiz bir sene içerisinde paylaşılmış olan verilerdir.

Desteklenen Versiyon Kontrol Sistemleri

GitHub, sadece Git‘i desteklerken, Bitbucket, Mercuriali de destekliyor.

Ekran Resmi 2014-10-21 12.55.59


 

 

Kimlik Doğrulama (Authentication)

Ayrı bir üyelik gerektirmeden diğer hesaplarınız üzerinden sistemlere üye olmak son zamanlarda sıkça kullanılan bir yöntem. Bitbucket‘ta bu yöntemi kullanabileceğiniz sistemler arasında. Hatta GitHub üyeliğiyle bile Bitbucket‘a giriş yapabiliyorsunuz. Fakat GitHub bu yöntemi kullanılmamayı tercih ediyor.

 

 

 

Sonuçta bir çıkarımda bulunacak olursak, iki opsiyonla sizleri yönlendirebilirim;

1. Uygulamanız public olacaksa, daha fazla kitleye ulaşmak istiyorsanız, açık kaynak bir proje geliştireceğim diyorsanız tartışmasız GitHub kullanmalısınız.

2. Benim uygulamam private olacak, ben Mercurial‘i de kullanmak istiyorum, istediğim hesapla sisteme girmek isterim gibi düşünceleriniz varsa o zaman da Bitbucket tam size göre.

Seçim sizin! Seçeneklerinize en uygun olanı seçin ve bir an önce kullanmaya başlayın. 😉

 

1 Yorum

Yorum Yap