Git

Başlıca Git Komutları

how-to-install-and-set-up-git-on-ubuntu-14-04-lts-vpsGit‘in kullanımına geçmeden önce kullanmanız gerekecek başlıca komutları sizlerle paylaşmak istedim. Git, genellikle konsol üzerinden yönetilir. Son zamanlarda komutların gerçekleştirdiği işlemleri yapabileceğiniz araçlar(tools) çıksada, hala bu komutlar sıkça kullanılmaktadır.
sourcetree_icon“Bu komutaları kullanmadan Git kullanamaz mıyız?” derseniz, cevabım “Kullanabilirsiniz.” olur. SourceTree gibi araçları kullanarak hiç komut kullanmadan da Git kullanabilirsiniz. Ama bu ve benzeri araçlar her zaman işinizi görmeyebilir. Ayrıca sizlerle paylaşacağım komutlar Git‘in kullanım mantığını anlamanız açısından da sizlere faydalı olacaktır.

Sırasıyla bu komutları inceleyelim;

1- ‘git config’

‘git config’; kullanıcı adı, mail, dosya formatları gibi genel yapılandırma ayarlarını yapacağınız komuttur.

Yukarıdaki komutları girdiğinizde bütün Git projelerinizde bu kullanıcı adı ve mail adresi kullanılır.

2- ‘git init’
git 

Bu komut, bulunduğunuz dizini bir Git repository‘si haline getirir ve .git adında bir dizin oluşturur. Daha sonra bu repository‘yi uzaktaki bir sunucuya gönderebilirsiniz.

Örneğin, kök dizinde MyProject diye bir proje klasörü oluşturalım. Daha sonrada bu dizinde bir Git repository‘si oluşturalım. Aşağıdaki komutları sırasıyla girdiğinizde konsola 4. satırdaki gibi bir açıklama basılacaktır. “Belirtilen dizinde boş bir Git repository‘si oluşturuldu.” şeklinde.

3- ‘git clone’

Bu komutla local’de ya da uzak bir sunucuda yer alan bir repository’nin çalışan kopyasını bulunduğunuz dizine kopyalar.

Yukarıdaki ilk satır bilgisayarınızda var olan bir repository‘yi, ikinci satır ise uzak bir sunucudaki repository‘yi bulunduğunuz dizine kopyalar.

4- ‘git add’

Belirttiğiniz bir dosyayı ya da tüm projeyi çalışma dizinine(Index) ekler. Yani commit‘lenmeye hazır hale getirir.

git-logoİlk satır ile, ‘Readme.txt‘ isimli dosyayı; ikinci satır ile de proje içerisindeki tüm dosyaları çalışma dizinine eklemiş oluyoruz.

5- ‘git rm’

Belirttiğiniz bir dosyayı çalışma dizininden siler.

6- ‘git commit’

Çalışma dizinine eklenen dosyaları head denilen .git klasörü içindeki kısıma ekler. Commit işlemi yerelde gerçekleşen bir işlemdir. Uzak sunucudaki repository‘de bir değişiklik yapmaz.

Tırnak içerisinde yazan kısım commit mesajıdır ve bu alanı boş bırakmamanız gerekir. Buraya hangi kısımlarda değişiklik yaptığınızı yazmanız daha sonrası için size kolaylık olacaktır.

7- ‘git push’

Commit‘lenmiş değişiklikleri uzak sunucudaki repository‘ye göndermenizi sağlayan komuttur.

8- ‘git status’

Repository‘nizin o anki durumu hakkında size bilgi verir. Değişiklik yapılmış veya yeni eklenmiş fakat add ya da commit işlemi uygulanmamış dosyalar varsa bunları liste halinde size gösterir.

9- ‘git pull’

Uzak sunucudaki repository‘de değişikliğe uğramış ya da yeni eklenmiş dosyalar varsa bunları indirir ve yereldeki repository ile birleştirir.

[alert]Merge, branch, checkout gibi temel diğer komutları ayrı başlıklar altında ele alacağım için buraya almadım. ;)[/alert]

Başlıca Git komutlarını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım fayadalı olmuştur.

Atladığım komutlar varsa, bunları benimle paylaşırsanız yazıma eklemekten memnuniyet duyarım. Hayat paylaştıkça güzeldir. 🙂

 

2 Yorum

Yorum Yap