İOS Obj-C

XCode’u Tanıyalım ve İlk Uygulamamızı Yazalım

XCode

XCode Logo

 

XCode, iOS ve MAC uygulamalarını geliştirmemize yarayan bir IDE (integrated development environment)’dir.

XCode’u http://developer.apple.com adresinden yada macintoshumuzdaki AppStore’dan indirebiliriz.

 

 

 

xcode_devapple

 developer.apple.com adresindeki Xcode görüntüsü

 

XCode

 AppStore’daki  Xcode görüntüsü

XCode hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz,  https://developer.apple.com/xcode/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk Uygulamamız

İlk uygulamamızı yazmaya başlamadan önce, sizlere interface ve implementation dosyalarından bahsetmek istiyorum. Objective C üzerinde bir class oluşturduğumuz zaman bize .h ve .m uzantılı iki tane dosya oluşturur. Bunlardan .h uzantılı olan dosyamız, interface dosyamızdır. .m uzantılı dosyamızda implementation‘ı yaptığımız dosyamızdır.

Yani .h dosyasına boş metodlarımızı, değişkenlerimizi, protokollerimizi vs. tanımlayacağız.  .m dosyasına da implementation yapacağız.

Hello World

Hello world uygulamamızı oluşturalım, hem hello world, hem de ad-soyadımızı konsola yazdıralım.

Bunun için interface dosyasında userName ve userSurname isminde iki tane değişken tanımlayacağım ve bu değişkenlere .m dosyasında değer atayıp konsola yazdıracağım.

.h dosyamız bu şekilde olacak :

 

.m dosyamız şu şekilde olacak:

Bu uygulamayı çalıştırdığımız zaman, konsolda “Hello World” ve “Merhaba,  benim ismim Muhammed ve soyismim Özdemir’dir” yazılarını göreceğiz.

 

Dipnot : Burada değişkenlerimizi _userName , _userSurname olarak kullandık. _ leri kullanmamızın amacı o değerlerin setter ve getterlarını kullanmak istememizdir. Önceki versiyonlarda setter ve getterları kullanabilek için @synthesize property şeklinde tanımlıyorduk.Proje büyüdüğünde bunları yapmak ve kontrol etmek zorlaştığı için,  benim kullandığım şekilde kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Ekle

Yorum Yap