İOS Obj-C

iOS Button, Label, TextField

iOS uygulamalarında en sık kullandığımız bileşenler olan Buton, Label ve TextField’ın nasıl kullanıldığını, yapacağımız örnek üzerinden anlamaya çalışacağız.

Adım 1:

Storyboardumuzu açıyoruz ve birer tane Buton, Label ve TextField ekliyoruz.

Storyboard

Adım 2:

Daha sonra sağ üst taraftan Asistant Editör butonuna basıyoruz. Sınıfımızın .h dosyası karşımıza gelecektir. Eğer gelmez ise tıkladığımız butonun hemen solundan seçerek getirebiliriz.

Daha sonra Label’ı sağ tıkla sürükleyip bırakıyoruz ve Outlet olarak tanımlıyoruz. Ben ismini lblDisplay yapıyorum. Aynı sekilde TextField’ı da sağ tıkla sürükleyip bırakıyor ve Outlet olarak tanımlıyoruz. Ben ismini txtField yaptım.

Adım 3:

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, butona tıkladığımızda bir iş yaptırmak (kod yazıp çalıştırmak) istediğimiz için, butonu Outlet değil Action olarak tanımlıyoruz ve adını btnAction yapıyoruz.

Butonu action olarak tanımladığımız için, .m dosyamıza

bu metod kendiliğinden geldi.

Adım 4:

Şimdi ise kullanıcının text field’a girdiği değeri alıp, label a yazdıracağız. Bunu da kullanıcı butona bastığı an yapmak istiyoruz.

btnConfirm metoduna gelerek şu kodu yazıyoruz.

Bu kodu yazarken, dikkat etmemiz gereken 2 tane husus var. Bunlardan birincisi, _ leri kullanmamız. Önceki versiyonlarda @syntesise property yaparak setter ve getterları tanımlıyorduk. Şimdi ise bunu yapmadan değişkenlerin başına _ koyarak setter ve getterlarına erişebiliyoruz.

Diğer bir nokta ise, resignFirstResponer metodu. Bu ekrana getirdiğimiz klavyeyi ekrandan yok etmek için kullandığımız metod. Kullanıcı butona bastığı zaman, labelda yazdığı değerin görünmesini ve klavyenin kaybolmasını sağlıyor olacağız.

ekran görüntüsü

Uygulamanın Ekran Görüntüsü

Örnek kodu indirmek için tıklayınız.

 

Yorum Ekle

Yorum Yap