WHM

WHM – Change Root Password (Ana Yönetici Şifresi Değiştirme)

Bu ekranda tek bir işlevi gerçekleştirebiliyoruz. O da sunucuda bulunan en yüksek yetkiye sahip kullanıcının (admin,root vb.) şifresini değiştirebiliyoruz.

News Password ve Confirm New Password alanına da yeni şifrenizi giriyorsunuz. Strength alanında %’lik değerler işe şifrenizin kırılabilir kuvvetini görerek Change Password butonuna basarak şifrenizi değiştirmiş oluyorsunuz.

changerootpasswordwhm

Şifre değiştirmek basit bir işlemdir. Ama yinede dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bunlar bizleri büyük felaketlerden korur. Nasıl mı? Şifrenizi basit seçerseniz kırılabilme olasılığı artar. Eğer şifreniz kırılırsa hostinginizde barındırdığınız birçok siteyi unutabilirsiniz. Sunucunuzda sadece kendi siteleriniz varsa belki bilgisayarınızda yedekleriniz vardır  ve sitelerinizi kurtarırsınız. Ama sunucunuzda size ait olmayan web sitesi barındırdığınızda o siteleri geri getiremeyebilirsiniz.

Güvenilir şifre oluşturma

Güvenilir şifre oluşturmak için sadece rakam ya da sadece harften oluşan şifrelerden kaçınmalıyız. Bu tür şifreler zayıf ve kırılabilir şifrelerdir. Güvenilir şifre;

  • En az 8 karakterli olmalı. (Karakter sayısının yüksek olması daha güvenilirdir.)
  • Özel karakterler içermeli ( @#$%^&+-*/ vb.).
  • Yaygın kullanımlardan uzak durmalı.
  • Ardışık sayı ya da rakamlar olmamalı.
  • Doğum tarihi olmamalı.

Change Root Password ekranında güvenilir şifre kullanmak için Password Generator butonuna tıklayınca karşınıza aşağıdaki ekran çıkmaktadır. Burada belirli kriterler belirleyip güçlü şifreler oluşturabiliyorsunuz.

passwordgenerator

Web Host Manager (WHM) nedir? adlı yazımda WHM’nin ne olduğunu detaylı olarak anlatmıştım. İnceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum Yap