İpuçları WordPress

$wp_rewrite ile Özel Kalıcı Bağlantılar

İpuçları serisinden herkese merhabalar!

Her zaman lazım olabilecek, arayıp da bulamadığınız ya da bilgisayarınızda kaydetmeye üşendiğiniz bazı bilgileri burada bulacaksınız. İlk ipucumuzla başlayalım;

URL Rewriting ile Kalıcı Bağlantılar (Permalinks) ve SEO

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) için olmazsa olmazlardan biri de akılda kalıcı bağlantılardır. Sayfanızdaki bağlantılarınız (linkler) ne kadar anlamlı olursa o kadar akılda kalıcı olacak ve dolayısıyla da arama motorlarında kelime bazlı aramalardaki indekslenme ve de sonuçlarda çıkma oranı pozitif anlamda değişiklik gösterecektir.

Bu özelliği de URL Rewriting yolu ile sağlayabiliyoruz. URL Rewriting sadece Linux sunucularda değil Microsoft web sunucularında da yapılabilmektedir. PHP ile yazılmış uygulamalarınızda .htaccess‘e yazacağınız kurallar ile bu özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Eğer WordPress kullanıyorsanız bağlantılarınız varsayılan olarak query string olarak çalışmaya başlayacaktır. Örneğin siteniz.com/?p=154 ya da siteniz.com/?c=3 gibi. Bunu değiştirmek ve daha da anlamlı kılmak için yönetim panelinize giriş yaparak sol tarafta bulunan Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menüsüne gelerek size en uygun yapıya göre kalıcı bağlantı oluşturabilirsiniz.

wordpress-permalink

Görüldüğü üzere Gün ve İsimAy ve İsim, Sayısal, Yazı İsmi ve Özel Yapı olmak üzere 5 farklı daha kalıcı bağlantı tipi mevcut. Burada isediğinizi seçerek uygulayabilirsiniz. Ayrıca Özel Yapı’yı seçip bazı kurallar girerek de kendi bağlantı yapınızı oluşturabilirsiniz.

Örnek bir kural ve link map: [syntax type=”php”]/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/[/syntax]

Örnek Uygulama

Kullandığınız tema dosyasının kök dizininde functions.php isimli dosyamızı güncelleyerek, kalıcı bağlantıları kod tarafında nasıl düzenleyebiliriz, uygulayalıp görelim.

[pullquote align=”right”]Bu dosya temel WordPress fonksiyonlarına ek sizin temanız içerisinde kullanılacak bir çok özel fonksiyon ve işlemleri barındırır. Detaylı bilgiyi WordPress Codex sayfasından alabilirsiniz.[/pullquote]

Bu örnek uygulama varsayılan olarak /author/ şeklinde gelen editör profil sayfa bağlantılarını güncelleyecektir. Aşağıdaki kod sayesinde /author/ öbeğini değiştirerek /yazar/ olarak ayarlayacağız.

  • add_action ile init olduğunda kendi fonksiyomuzu çağırıyoruz,
  • WordPress’in yapısında bulunan özel URL rewrite fonksiyonunu global olarak işaretleyip kullanıma hazır hale getiriyoruz,
  • Daha sonra bu kodun alt özelliklerinden ‘author_base‘ özelliğini kullanarak dilediğimiz değeri atıyoruz.

Dosyamızı kaydedip sitemize gönderdikten sonra ise yine Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menüsüne gelerek [button url=”#” size=”small”]Değişiklikleri Kaydet[/button] butonuna basarak kalıcı bağlantı ayarlarını yeniden yükletiyoruz ve sonucu kontrol ediyoruz.

Kaynak ve Detay için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz;

WordPress Codex – WP_Rewrite
WordPress Codex – Using Permalinks
Hongikat – WordPress URL Rewrite

Bir başka ipucunda tekrar görüşmek üzere.

Yorum Ekle