WordPress

WordPress Veritabanı Yapısı

[dropcap background=”yes” color=”#333333″ size=”50px”]W[/dropcap]ordPress ile çalışıyor olmanın getirdiği dayanılmaz hafiflik ile yolumuza devam ediyoruz. İleri seviyede uğraşacağımız noktalarda veritabanı yapısını bilmemizin büyük faydasını göreceğiz. Özetle; bu makale ile kurulumdan sonra veritabanı tarafında neler olmuş, bir değişiklik yaptığınızda da neler oluyor ya da olacak bunları görmüş, tabloları da tanımış olacağız.

Giriş Yapalım

WordPress’ten bağımsız olarak bilmeniz gerekir ki MySQL veritabanı sunucunuzu komut satırı arayüzünden kontrol edebilirsiniz. Elbette bunun getirdiği özgüven iyidir fakat birçok işlemi “tık” ile halletmek varken de komut yazmak istemeyebilirsiniz. Bunun için PHPMyAdmin gibi web üzerinden (http) çalışan ya da MySQL Workbench gibi de masaüstünde çalışan üçüncü parti yazılımlar mevcut.

[blockquote source=”Bilgi“]Anlatımı yaparken PHPMyAdmin kurulu bir CPanel üzerinden gideceğimiz için, sizin de aynı yönetim panelini kullanmanız iyi olacaktır.[/blockquote]wp-phpmyadmin

Bunlar Ne Ola ki?

Veritabanları, bilindiği üzere tablo(lar) ile var olmaktadır. WordPress’in tabloları (standart) toplamda onbir adettir. Bunların neler olduğuna ve ne için kullanıldıklarına bakalım.

[blockquote source=”Düşünelim”]O kadar ekran varken neden sadece onbir tablo, niye bu kadar az?[/blockquote]

Düşündük ve cevap verdik: Her zaman basitlik ve basit düşünce ön planda; Basit, Hızlı, Temiz. Özetle WordPress, yönetim için birçok işi gruplamış ve tabloları ona göre düzenlemiştir. Biz de gruplayalım ve o şekilde inceleyelim.

Yorumlar

wp_comments: Yazı ya da sayfalarınıza gelen yorumların bilgileri; Yorum mesajı, yorumu gönderen IP adresi, yorumu gönderen tarayıcı bilgisi, yorumu gönderenin adı-soyadı, e-posta adresi ve yorum tarihi bu tabloda tutulmaktadır.

wp_commentmeta: WordPress yorumları denetime tâbi olacak şekilde kaydetmektedir. Bu tabloda da yorumların üzerinde yapılan denetim hareketlerinin (onaylandı, değiştirildi, çöpe taşındı vb.) bilgileri bulunmaktadır. WordPress’in spam yorum engelleyicisi olarak kullandığı Akismet eklentisi de bu tabloyu kullanmaktadır.

İçerikler

wp_posts:Yazılarınız, sayfalarınız ve tanımladığınız menüye ait tüm içerikler bu tabloda yer almaktadır. Yazının içeriği, yazının geçmiş sürümleri, yayınlanmış olup/olmadığı, tarih bilgisi ve sair bilgileri bu tabloda bulabilirsiniz.

wp_postmeta: Her eklediğiniz içeriğe ait ek özellikler (üst bilgiler/meta value) de ekleyebilmeniz WordPress’in en güzel yanlarından biridir. Kullandığınız birçok etiket ya da yazdığınız ufak bir bileşen de (widget) bu tabloyu kullanabilir. Örneğin; yazılarınızın ne kadar okunduğunu takip etmek adına özel kod yazdığınızda; yazının benzersiz kimliği (post_id) ile üst bilgi ve üst bilginin değeri (meta_key & meta_value) bu tabloda tutulacaktır.

wp_terms: Yazılarınızı ekleyeceğiniz kategorileri ya da yazılarınıza ekleyeceğiniz etiketler bu tabloya kaydedilmektedir.

wp_term_relationships: Kategoriler ve etiketlerin birbiri arasındaki bağlantılar bu tabloda tanımlanmaktadır.

wp_term_taxonomy: Kategori ve etiketler için sınıflandırma ve tanımlar bu tabloda tutulmaktadır.

Kullanıcılar

wp_users: Sisteminizde kayıtlı tüm kullanıcıların (profillerin) bilgilerinin yer aldığı tablodur.

wp_usermeta: Sistemde kayıtlı tüm kullanıcılara verilen bazı ek özelliklerin -ki bu eklentilerle de olabilir- (kullanıcı rolü, SSL kullanımı vs. gibi) bilgileri de bu tabloda yer almaktadır.

Ayarlar

wp_options: Sitenin ayarlarının yapıldığı ekrandaki tüm işlemlerin kayıtları bu tabloda tutulmaktadır.

Diğer

wp_links: WordPress’in 3.5 ve önce versiyonlarında Blogroll/Bağlantılar ekranı ve buna bağlı bileşenler vardı. Bu sayede örneğin; “Kardeş Siteler” başlığı altında başka sitelerin linklerini yayınlayabiliyorduk. Yeni versiyonlarda gizlenmiş olarak gelse de tekrar aktif edebiliyoruz. Eklenen bağlantıların bilgileri bu tabloda tutulmaktadır.

db-diagramVeritabanı (İlişki) Şeması

İlişkisel veritabanı sistemi kullanıyorsanız tablolar, dolayısıyla alanları arasında ilişkiler olması gerekmektedir. Bu sayede tablolar arası bir bağ oluşmuş olacaktır. Bu bağları aşağıdaki şema görselinde görebilirsiniz.

 

 

Kapanış

Tabloların içerisindeki alanlar ve daha detaylı bilgi için WordPress Codex sayfalarına bakabilirsiniz.

[well]

Serinin diğer yazılarını okuyun:

Başlangıç

 1. İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?
 2. WordPress Nedir?
 3. WordPress Codex
 4. WordPress Nasıl Kurulur?
  1. WordPress Kurulumu – Yerel Bilgisayar
  2. WordPress Kurulumu – Web

Orta

 1. WordPress Temel Özellikleri ve Dosya Yapısı
 2. WordPress Veritabanı Yapısı
 3. WordPress Yönetimi – Bölüm 1
 4. WordPress Yönetimi – Bölüm 2
 5. WordPress Yönetimi – Bölüm 3
 6. WordPress Yönetimi – Bölüm 4
 7. WordPress Püf Noktaları – Bölüm 1
 8. WordPress Püf Noktaları – Bölüm 2
[/well]

1 Yorum

 • Yeni bir site yapıyorum sitem wordpress tabanlı bittiğinde 1milyon 400 bin sayfa olacak.
  Sorun şu 400 bin sayfayı yükledim msql boyutum 1GB tı aştı ve sayfa yüklemem durdu napacagımı bilemiyorum. WPS hostum var godaddy de ve msql de 1GB sınırları varmış. Ama benim geriye kalan 1milyon sayfıyıda yüklemem gerekiyor siteye.
  Aklıma hiçbir şey gelmiyor ne yapmalıyım.

Yorum Yap