İOS Swift

Swift – Sabitler ve Değişkenler

Swift Programlama Dili – Constant, Variable Kavramları

Constant(sabit) : Swift programlama dilinde sabitlerin değerleri, bir kez atandıktan sonra bir daha değiştirilemez.

Variable(değişken) : Swift programlama dilinde değişkenlerin değerleri, istenildiği zaman değiştirilebilir.

Constant ve Variable

Sabitler (constant) ve değişkenler (variable), kullanılmadan önce mutlaka tanımlanmalıdır. Bir sabit tanımlamak için let keywordu; bir değişken tanımlamak için var keyword’u kullanılır.

Örneğin;

Type Annotation

Type annotation, bir sabit yada değişkenin hangi tipte değer tutabileceğini tanımlamak için kullanılır.

 

Değişken ve Sabitleri İsimlendirme

Swift programlama dilinin belkide en eğlenceli yanlarından biri,  değişken ve sabitlerin isimlerini koyarken neredeyse tüm karakterleri kullanabiliyoruz. 🙂

swift

 

 

20 Yorum

 • merhaba yazınız için çok teşekkürlerelinize sağlık. öncelikle swift platformunu windows’da kullanabiliyormuyum yoksa objective-c gibi sadece mac os içinmi? kullanılabilir ise nereden temin edebilirim? çok teşekkürler.

  • Batuhan merhaba,
   Swift programlama dili, objective c ye alternatif olarak getirildi. Yani sadece mac os için.
   Windowsda ancak sanal makine üzerine mac os kurarak uygulama geliştirebilirsin.

 • Apple ın yayınladığı kitapla paralel mi gideceksiniz?

  0’dan öğrenme için yeterli midir?

  • Merhaba Ömer,

   Evet Apple’ın yayınladığı kitaba paralel olarak gideceğiz. Yazıları düzenli takip edersen ve takıldığın yerde bizden veya başka kişilerden yardım alırsan, 0’dan öğrenebilirsin.

 • Merhaba , sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum ancak şunu sormak istiyorum ” işareti = işareti gibi ifadeler ne işe yarar ne zaman kullanılır bununla ilgili hiç bir yerde bilgi yok bunları nereden öğrenebiliriz. Teşekkür ederim.

   • Çok teşekkür ederim. Gerçekten hiç bir şey bilmediğim için yazdım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

    • Merhaba , sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum ancak şunu sormak istiyorum ” işareti = işareti gibi ifadeler ne işe yarar ne zaman kullanılır bununla ilgili hiç bir yerde bilgi yok bunları nereden öğrenebiliriz. Teşekkür ederim.

     Bununla ilgili bir yazı yazacaktınız muhammed bey yazdınız mı acaba?

 • Anlatım dediğin budur. Sıfırdan bir dile başlayayım dedim. Swiftte karar kılmıştım. Tam vaz geçiyordum ki devam etme sebebim oldun biladerim. Bu akıcı ve açık anlatımın için teşekkürler. Swift le ilgili kaynaklarının devamını diliyorum.

 • Abim, sana minnettarım. iOS uygulaması geliştirmek isteyen 15 yaşında bir okurunum, piyasadaki bütün Swift kitaplarını (zaten bir tane var) inceledim ve hepsi iğrenç anlatıyor gerçekten. Dili öğretmek yerine bütün kitapta tarihçesinden bahsediyor. Gerçek ve harika anlatım dediğin budur. Swift kaynaklarının devamını bekliyoruz. İyi günler 🙂

Yorum Yap