SQL Veritabanı

SQL Veritabanı Oluşturma (Kodlu – Kodsuz)

SQL derslerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımda kullanacağımız veritabanını nasıl oluşturacağımızı anlatacağım. Öncelikle bunun iki yolu var. Birisi SQL Server üzerinden yazılım yardımı ile diğeri ise SQL komutlarını kullanarak yani programlayarak. Size ikisini de göstereceğim, sonrasında nasıl oluşturmak isterseniz karar sizin. Aslında yapacağınızı işleme göre değişeceği için karardan biraz daha fazlası olabiliyor. Şimdi SQL üzerinden nasıl veritabanı oluşturabileceğimizi görelim.

1) SQL Server Management Studio‘yu başlatıyoruz. Ve bizi bu ekran karşılıyor. Connect butonuna tıklıyoruz ve server’a bağlanıyoruz.

sql-database

2) Bağlandıktan sonra sol tarafta bulunan Object Explorer penceresinden Database sekmesini tıklıyoruz Burada sisteme ait veritabanlarını görebilirsiniz. Şimdi Database sekmesine sağ tıklayıp, New Database sekmesine tıklıyoruz.sql-database2

3) Açılan yeni pencerede veritabanı bilgilerimizi girmeye başlıyoruz. Database name alanına veritabanımıza gireceğimiz ismi yazıyoruz. Owner alanı veritabanını admini, oluşturan kişiyi seçiyoruz ama default olarak biz olduğumuz için buraya dokunmuyoruz. Use full-text indexing bize büyük veriler arasında daha hızlı arama yapmamızı sağlıyor. Kelimelerin indekslenerek katalog olarak tutulması büyük veritabanlarının hızlı cevap vermesi için burayı işaretliyoruz. Database files bölümünde veritabanımızla ilgili çeşitli bilgiler listeleniyor. OK butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

sql-database3

4) Options kısmına sadece göz gezdirmemiz yeterli, bu kısımda geri dönüşüm tipi, SQL Server sürümünüz gibi kısımları değiştirebilirsiniz. Son olarak OK butonuna tıklıyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.sql-database4

5) Gördüğümüz gibi yeni veritabanımızı oluşturmuş olduk.

sql-database5

Şimdi gelelim kod ile yeni veritabanı oluşturmaya. İlk olarak üst menüden New Query kısmına tıklayarak yeni bir sorgu oluşturuyoruz.

sql-query

Açılan pencereye kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

 “CREATE DATABASE kod5” ifadesi ile kod5 isminde bir veritabanı oluşturacağımızı belirttik. PRIMARY ise birincil dosyada oluşturduğumuzu belirtmiş oluyoruz. PRIMARY belirtilmemişse, CREATE DATABASE deyiminde listelenen ilk dosya birincil dosya olur. Gelelim içeriğimize:

NAME: SQL Server veritabanımıza başvurduğunda bu ismi kullanır. İsim uniqe(benzersiz) olmak zorundadır.
FILENAME: Veritabanımızın kaydedileceği yolu belirttiğimiz yerdir. Eğer belirttiğin klasör yok ise önceden oluşturmanız gerekiyor.
SIZE: Veritabanınızın ilk boyutu
MAXSIZE: Veritabanınızın en fazla ulaşabileceği boyut
FILEGROWTH: Yeterli boşluk kalmadığında veritabanınızın genişleme miktarı

LOG
NAME: Log dosyanızın SQL Server başvurduğunda kullanacağı isim. Uniqe olmak zorundadır.
FILENAME: Log dosyanızın kaydedileceği yolu belirtiğimiz yerdir.
SIZE: Log dosyanızın ilk boyutu
MAXSIZE: Log dosyanızın en fazla ulaşabileceği boyut
FILEGROWTH: Yeterli boşluk kalmadığında log dosyanızın genişleme miktarı

Bu yazımızda SQL veritabanı oluşturmayı her iki yolla da anlatmış olduk. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle 🙂

3 Yorum

  • […] SQL veritabanı oluşturma konusunu işledikten sonra sıradaki konumuz bu veritabanı içinde tablo oluşturmak. İlişkisel veritabanlarının tablo ile veri tutup, yönettiğini önceki yazılarımda anlatmıştım. Şimdi  bu tabloları nasıl oluşturacağımızı anlatmaya çalışacağım. Bu konuyu da önceki yazımda olduğu gibi kod ile ve yazılım ile nasıl yapacağınızdan ayrı ayrı bahsedeceğim. İlk olarak yazılımla nasıl oluşturacağımıza adım adım bakalım. […]

  • Eline Sağlık Staj Dosyamı Doldurmaya Yetecek Kadar yazmışsın Teşekkürler ama şu profilindeki yazıya bittim 😀 sabah sabah >> Android, Java, C# ve Javascript’le yakından, tüm teknoloji dünyasıyla uzaktan ilgileniyor. Drone meraklısı ama sahibi değil. << baya bi güldüm 😀

Yorum Yap