PrimeFaces

PrimeFaces-Temalar Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda PrimeFaces’da temaların nasıl kullanılacağını göreceğiz.

ListBox ve ManyButton Kullanımı yazımızda da değindiğimiz üzere PrimeFaces bizlerin kullanımına birbirinden güzel ve çok sayıda tema sunmuştur. Tema kullanımında örnek uygulama olarak ListBox ve ManyButton Kullanımı  yazımızdaki örnek kullanılacaktır. PrimeFaces temalarından birkaçını alttaki resimde görebilirsiniz.

Untitled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PrimeFaces temalarını kullanmak için öncelikle buradan seçtiğimiz temanın gerekli .jar dosyasını indiriyoruz. Akabinde indirdiğimiz .jar dosyasını projemizin Libraries klasörüne koyuyoruz. Ben bu örnek için afterdark ve blitzer temalarını kullanacağım. 

Untitled1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra web.xml dosyamızı hangi temayı kullanacağımıza göre düzenlememiz gerekiyor. Örneğin ben blitzer temasını kullanacağım için web.xml dosyasına şu eklemeyi yapıyorum.

Şu anda blitzer teması kullanılmaya hazır. Ekran çıktısına bakalım.

Untitled2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi yazılar ve renkler değişti. Bir de afterdark temasına bakalım. Onun için de web.xml içinde blitzer yerine afterdark yazıyoruz.

Untitled3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gayet hoş bir tema ile yazı biçimleri ve renkler değiştirildi. PrimeFaces içinde temaları kullanmak bu kadar kolay arkadaşlar. Başka bir yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

2 Yorum

  • Eline koluna sağlık, önceki yazınızı okurken, temaları çok bekler miyim acaba bile diyemeden yeni konuyu yayınadınız, tekradan teşekkürler.

    • İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Şu an vize haftasındayız. Vizelerin ardından yazıları hızlandıracağız inşaAllah.
      Kolay gelsin.
      Başarılar.

Yorum Yap