PrimeFaces

PrimeFaces-SelectCheckboxMenu Kullanımı ve @PostConstruct Anotasyonu

Merhaba arkadaşlar. Farklı Dillerde Takvim Kullanımı  yazımızın ardından bu yazımızda PrimeFaces içinde SelectCheckboxMenu kullanımı ve Java EE içinde kullanılan anotasyonlardan biri olan @PostConstruct anotasyonu konularına değineceğiz. Örnek uygulamamızın kodları, açıklamaları ve ekran çıktıları şu şekilde:

index.xhtml Kodu

index.xhtml kodumuz içinde SelectCheckboxMenu kullanmamızı sağlayan etiket <p:selectCheckboxMenu> etiketidir. Etiketin value bileşeni ile seçilen değerin Java tarafında kim tarafından tutulacağını söylüyoruz.  Label bileşeni ile CheckBox’ların altında toplandığı bileşenin adını bildiriyoruz. Filter bileşeni ile filtrelemenin olup olmayacağına karar veriyoruz ve filterMatchMode ile de filtrelemenin nasıl olacağına karar veriyoruz. <f:selectItems> ile de JSF’den bildiğiniz gibi ekrana basılacak değerleri bildiriyoruz.

<p:outputPanel> ile ekrana dikdörtgen şeklinde bir panel basılmasını sağlıyoruz ve <p:dataList> ile bu panel içine verilerin düzenli şekilde basılmasını sağlıyoruz. DataList bileşenini JSF’de kullandığımız DataTable bileşenine benzetebiliriz.

CheckboxView.java Kodu

Java sınıfımız içinde yazımızın konularından biri olan @PostConstruct anotasyonu yer almakta. Bu anotasyon ile metodun otomatik olarak çağrılmasını sağlıyoruz. Normalde yazdığımız bir metot biz onu çağırıncaya kadar hiç bir davranışta bulunmaz. Fakat başına @PostConstruct anotasyonu eklenen metot sunucu tarafından tetiklenir ve çalıştırılır. Uygulama kodlarını kendi bilgisayarınızda çalıştırdığınızda göreceksiniz ki init metodu hiçbir yerden çağrılmamasına rağmen çalışmış ve listeyi doldurmuştur.

Ekran Çıktıları

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Gelecek yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

 

3 Yorum

Yorum Yap