PrimeFaces

PrimeFaces-ManyMenu ve ManyCheckBox Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda bize sunulan seçeneklerden birden fazlasını seçmemizi sağlayan ManyMenu ve ManyCheckBox bileşenlerinin nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

ManyMenu kullanıcının önündeki listeden birden fazla seçenek seçebilmesini sağlayan bilşendir. ManyCheckBox’da da durum aynıdır. Aralarındaki fark ManyMenu ile birden fazla seçim yapmak için “Ctrl” tuşuna basmanız gerekliliğidir. Örnek uygulmamızda kullanıcıdan ManyMenu’den bildiği ya da öğrenmekte olduğu programlama dillerini seçmesini ve ManyCheckBox’dan bildiği ya da öğrenmekte olduğu Java teknolojilerini seçmesini isteyeceğiz. Bu arada kod verme sırasında bir değişikliğe gideceğim ve ManagedBean kodlarını Xhtml kodlarından önce vereceğim. Şimdi örneğimize bakalım. Kodlar şu şekilde:

Bean.java Kodu

Java kodumuzda sayfamızda görünecek öğeleri ve gelen bilgileri tutacak listeler yer alıyor. Kullanıcıdan alınan verileri tutacak olan bilinenDiller ve bilinenTeknolojiler listelerinin get-set metotlarının ikisi de yazılı. Fakat sayfada görünecek seçenekleri tutan listelerin sadece get metotları yazılı çünkü set işlemini @PostCostruct anotasyonu koyduğumuz metot sayesinde uygulama çalışır çalışmaz yaptırıyoruz.

index.xhtml Kodu

 

Sayfa kodumuz içinde gördüğünüz gibi daha önce selectManyMenu ve selectManyCheckbox bileşenlerinde yaptığımız işlemleri yapıyoruz. Seçilen değerlerin tutulması için bean kodu içindeki listeyi value bileşenine atıyoruz, ekrana basılcak değerleri tutan listeyi de f:selectItems’ın value bilşenine veriyoruz.

Seçilen değerlerin ekrana basılması işleminde bean tarafından liste döneceği için ekrana yazılırken var kullanıyoruz.

Ekran Çıktısı

Ekran Görüntüsü - 2014-11-17 08:40:32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Yazılarımda beğenmediğiniz ya da iyileştirilmesini istediğiniz kısımları yorum kısmına yazabilirsiniz. Gelecek yazıda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yap