PrimeFaces

PrimeFaces-Keyboard Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Password Kullanımı yazımızın ardından bu yazımızda PrimeFaces’ın sanal klavye bileşeni olan Keyboard bileşeninin kullanımını öğreneceğiz.

Keyboard bileşenini yazmakta olduğunuz uygulamarda kullanıcıyı klavyeden bağımsız hale getirmek ve işini sadece mouse ile görebilmesini sağlamak amacı ile kullanabiliriz. Örnek uygulamada ben bileşenin sadece 1 tipini anlatmadım. O da özelleştirilmiş klavye tipi. Onu bir sonraki yazı da klavyeyi nasıl Türkçe hale getirebileceğimizi öğrenirken anlatacağım. Keyboard bileşeni varsayılan olarak İngilizce harflerin üstüne kurulmuş bir bileşendir. Bu nedenle Türkçeleştirmek için özelleştirilmiş klavye tipini kullanacağız. Kodlar ve açıklamaları şu şekilde:

Keyboard.java Kodu

Java kodumuz içinde sadece değişkenler ve onların get-set metotları yer almaktadır.

index.xhtml Kodu

Xhtml kodumuz içinde Keyboard bileşenini p:keyboard etiketi ile kullanıyoruz.

Eğer kullanılacak klavyede sayılar ve harflerin birlikte yer almasını istersek ekstra bir şey yapmamıza gerek yok. Sadece <p:keyboard value=”#{…}”/> dememiz yeterlidir.

Eğer gerçek klavyemizdeki QWERTY yerleşim düzenini kullanmak istersek p:keyboard etiketine layout=”qwertyBasic” ifadesini eklememiz yeterlidir. Yalnız bu durumda rakamlar ve işaretler gelmemektedir.

Eğer sanal klavyemizin alfabetik sıra içinde olmasını istersek layout=”alphabetic” ifadesini eklememiz yeterli olacaktır. Bu ifade QWERTY şeklini alfabetik sıraya soktuğu için burada da rakamlar ve işaretler gelmemektedir.

Eğer sadece sayıların kullanılabildiği bir sanal klaye kullanmak istersek keypadOnly=”true” demek bizim için yeterlidir.

Keyboard bileşeninin inputText’e tıklandığında gelmesinin dışında bir buton ya da bir resim aracılığı ile de gelmesini sağlayabiliriz.

Eğer buton vasıtası ile gelmesini istersek showMode=”button” ifadesini eklememizyeterlidi. Eğer resim vasıtası ile gelmesini istersek showMode=”button” buttonImageOnly=”true” buttonImage=”Resmin Adresi” ifadesini eklememiz gerekmetedir.

Eğer sanal klavye vasıtası ile şifre almak istersek de password=”true” eklememiz yeterlidir.

Xhtml kodumuzun geri kalan kısmı daha önce öğrendiğimiz şeylerdir. Ekran çıktılarımıza bakalım.

Ekran Çıktıları

Ekran Resmi 2015-01-01 14.37.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.39.28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.40.56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.41.57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.43.42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.44.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2015-01-01 14.45.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Gelecek yazıda sanal klavyenin Türkçeleştirilmesinden bahsedeceğim. Sağlıcakla kalın.

Yorum Ekle

Yorum Yap