PHP

PHP’ye Giriş

PHP Nedir?
[pullquote align=”right”]”PHP sunucu tabanlı çalışan ve HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir.”[/pullquote]PHP, 2006-2007 yılında lisede tanışmış olduğum sunucu -web- tabanlı çalışan güzel bir programlama dilidir. PHP, ilk çıktığında “Personel Home Page (Kişisel Anasayfa)” olarak tanımlanıyordu. Yalnız günümüzde PHP geliştiricilerinin fazlasıyla PHP’yi geliştirmesiyle “PHP: Hypertext Preprocessor (Üstün Yazı Önişlemcisi)” olarak tanımlanmaya başladı.

PHP’yi bir metin (txt) dosyası olarak düşünebilirsiniz. Tek farkı uzantısının .php olmasıdır.

PHP Nasıl Kullanılır?
PHP, bir yorumlayıcı ile birlikte çalışmaktadır. Bu yüzden yazılımda yorumlayıcının tanıdığı şekilde kodlama yapılması gerekmektedir. Yorumlayıcı PHP kodlarının <?php ve ?> arasında olup olmadığına bakar ve bu aradaki kodları yorumlayarak geriye bir HTML çıktısı üretir.

PHP Nasıl Çalışır?
PHP, her programlama dilinde de olduğu gibi bir yorumlayıcı ile çalışır. Bu yorumlayıcının adı Apache’dir. Apache ile yazmış olduğunuz PHP kodlarınızı sunucunuzda veya localinizde çalıştırabilirsiniz.

PHP kodlarınızı sunucuda çalıştırmayı düşünüyorsanız sunucunun Linux İşletim Sistemi olması kodlarınızın daha performanslı çalışmasına olanak sağlayacaktır.

PHP ile verilerinizi saklamanız gereken bir kodlama yapacaksanız veritabanı olarakda MySQL ile çalışmanız verilerinizi hem saklamanız hem de kullanmanız için kolay ve kullanışlıdır.

Sunucu ile Local Arasında Fark Var mı?
Sunucuda çalışmak istiyorsanız; Bir hosting firmasından hosting alarak kurulumu hazır olan Apache ve MySQL hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hem bu şekilde kendi web siteniz üzerinden yaptığınız çalışmaları herkesle kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Local’de çalışmak istiyorsanız; Bilgisayarınıza PHP yorumlayıcısı olan Apache’yi ve veritabanı sistemi olan MySQL’i kurmanız gerekmektir. Bunun yanında PHPMyAdmin’i kurmak da MySQL veritabanınızı kolay bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

Tabi bu programları tek tek kurabilmenin yanında tüm programları tek bir programda birleştirmiş yazılımları da kullanabilirsiniz. (Örn: EasyPHP)

PHP’nin Mucidi Kim?

PHP web programlama dilinin mucidi, Apache sunucu projesinde yer almış Rasmus Lerdorf’dir.

Bilmemiz Gerekenler?

  • PHP, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programlama dilidir.
  • PHP, güvenilir bir dildir. PHP’nin güvenlik açığı yoktur. Yazılan PHP uygulamasının güvenlik açığı olabilir. Bu yazılımcı ile alakalı bir durumdur.
  • PHP, kolay öğrenilebilir bir web programlama dilidir.
  • PHP, birçok veritabanı ile uyumlu çalışmaktadır. MySQL gibi güçlü bir veritabanı yardımcısı vardır.
  • PHP, açık kaynak kodlu olması ve yazılımcıların sevmesiyle beraber dünyada en çok kullanılan web programlama dilidir.
  • PHP, nesneye yönelik bir web programlama dilidir.

PHP ile Ne Yapabilirsiniz?

PHP ile günümüzde en çok kullanılan Joomla, WordPress ve Drupal gibi içerik yönetim sistemleri yapabilirsiniz.
PHP ile günümüzde en çok kullanılan Imageshack gibi resim depolama sistemleri yapabilirsiniz.
PHP ile günümüzün vazgeçilmesi e-ticaret sistemi yazarak para kazanabilirsiniz 🙂
PHP ile bir sosyal ağ sistemi (Facebook, Twitter) yapabilirsiniz.
PHP ile birçok şey yapabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum Yap