PHP

PHP Değişkenleri – 1

Değişkenleri bir taşıyıcı (posta kutusu gibi) olarak düşünelim. Mesela oturduğum yerde posta kutusu var. Bu posta kutusuna bir mektup geliyor ve ben o mektubu okuyorum. Okuduktan sonra o posta kutusuna başka bir mektup geliyor ve ben onu da okuyorum. Böyle sürekli bir devirdaim söz konusu.

Bunu PHP dilinde şöyle açıklayayım;

Önce bir değişkenimiz olsun ve bu değişkene mektup değerini yükleyelim.

Böyle yaptığımda posta_kutusu değişkeni içerisine mektup değerini yüklemiş oldum. Artık nerede posta_kutusu değişkenini kullanırsam değer olarak mektup görünecektir. Bu posta_kutusu’na yeni bir mektup gelene kadar eski mektup değeri görünecektir.

Yukarıda vermiş olduğum örnek değişkenin genel olarak ne yaptığını anlamak içindi. Şimdi değişkenler hakkında belli başlı kuralları ve kullanım biçimlerine bakalım.

Değişken Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

[alert style=”green”]Değişkenlerin başına $ (soru işareti) koymamız gerekiyor.[/alert]

$ad , $soyad, $soyad vb.

[alert style=”green”]Değişkenler Türkçe karakterler içeremez.[/alert]

$gül yanlış
$gul doğru

$çakı yanlış
$caki doğru

[alert style=”green”]Değişkenlerin adları bir rakam ile başlayamaz. Ama içerisinde rakam kullanılabilir.[/alert]

$1degisken yanlış
$degisk1en doğru
$degisken1 dogru

[alert style=”green”]Değişkenlerde harfler, sayılar ve alt çizgi (_) dışında bir karakter kullanılamaz.[/alert]

$ad-soyad yanlış
$ad*soyad yanlış
$ad_soyad doğru

[alert style=”green”]PHP’de değişken adları büyük ve küçük harflere duyarlıdır (Case Sensitive). $ad ile $Ad aynı şeyi ifade etmez. İkisi de farklı değişkenlerdir.[/alert]

Değişkenleri Yönetme ( Değer Verme, Düzenleme ve Silme)

Değişkenlere değer vermek için = (eşittir) operatörünü kullanıyorum. Mesela bir ad değişkenimiz olsun içerisinde fatih değeri yer alsın.

[alert style=”purple”]Eşittir operatörü ile değişkene değer atama birçok programlama dillerinde aynıdır.[/alert]

Yukarıda tanımladığımız değişkeni biryer de ekrana yazdırmak için daha önceki yazımda anlattığım echo komutunu kullanıyorum.

Yukarıdaki her iki kodu çalıştırdığımız ekranda fatih çıktısını görebiliriz.

[alert style=”purple”]Farkettiyseniz değişkene değer atarken hem tırnak içerisine yazdım hem de noktalı virgül ile bitirdim.[/alert]

PHP’de birden fazla veri türü bulunmaktadır. Veri türleri ilerleyen derslerimizde göreceğiz. Yalnız başlıca bilmemiz gereken başlıca 2 türü söyleyip, örnek olarak göstermek istiyorum. Bunlar metin (string) ve tam sayı (integer)’dır.

Bir Değişkeni Silmek (Yoketmek)

Bir değişken oluşturdunuz ve kullandınız (kullanmadınız). Artık o değişkene ihtiyacınız yok. O halde bu değişkeni nasıl sileceğiz. Bu işlem için unset() fonksiyonu mevcut. Fonksiyonları da ilerleyen derslerimizde göreceğiz. Ama en azında basit bir fonksiyonu nasıl kullanırız ve bir değişkeni nasıl sileriz onu görmek adına örneğimizi inceleyelim.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere.

kod5phpdegiskenler

2 Yorum

Yorum Yap