JSF

JSF Dersleri-Facelet Etiketleri

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemizde “Facelet Tags (Facelet Etiketleri)” konusunu irdeleyeceğiz.

Facelet Etiketleri Nedir?

Facelet etiketleri bizim yazmış olduğumuz bir xhtml sayfasını başka bir xhtml sayfası içinde kullanmamızı sağlayan yapıdır.

Nasıl Kullanılır?

Şimdi facelet etiketlerinin nasıl kullanıldığını örneğimiz üzerinden inceleyip anlamaya çalışalım. Örneğimizde şablon kullanımını göstererek bu yapının kullanımını görelim. Uygulamanın kodlarına direk buradan da ulaşabilirsiniz.

Index.xhtml Kodu

 

TemplateSayfamiz.xhtml Kodu

 

Kodun Açıklaması

 

Index sayfamız içinde şablon olarak kullanmak istediğimiz sayfayı <ui:composition> etiketinin template özelliğine atayarak sayfamıza şablon atamamızı yapmış oluyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta <ui:define> ile sayfamıza özel bilgileri override ettiğimizdir. Her sayfanın kendine özel içeriği olacağından content isimli şablon parçası her sayfa için override edilmeli.

TemplateSayfamiz kodu içerisinde şablon parçaları olarak tanımlayacağımız herbir parça <ui:insert> etiketinin name özelliğine atama yapılarak tanımlanır. <ui:include> etiketi ile de bu parçaları hangi sayfaların temsil edeceğini söylüyoruz.

headerPage.xhtml Kodu

HeaderPage sayfamız şablonumuzun üst kısmını oluşturuyor. Biz de şablon olarak kullanacağımız için bu sayfaya özgü içeriğimizi <ui:composition> etiketlerinin arasında tanımlıyoruz. Örneğin burada headerPage basit bir menü tutacak. Biz de <ui:composition> etiketinin arasına yazarak bu yapıyı şablonun bir parçası haline getirdik.

Ekran Çıktısı

Proje çalıştığında bizi karşılayan ekran. Yukarıdaki menüden Hakkımda'ya tıklayacağım.

Proje çalıştığında bizi karşılayan ekran. Yukarıdaki menüden Hakkımda’ya tıklayacağım.

Üst ve alt kısımlar yerinde kalırken sadece content kısmı değişti.

Üst ve alt kısımlar yerinde kalırken sadece content kısmı değişti.

XHTML içerisinde xhtml kullanımını sağlayan facelet etiketlerinin kullanımı bu şekilde arkadaşlar. Siz de xhtml sayfasını dilediğiniz gibi oluşturup diğer sayfalar içerisinden çekebilirsiniz.

Gelecek yazımızda “Bileşik Bileşenler” konusuna değineceğiz. Esen kalın.

Yorum Ekle

  • […] Şimdi facelet etiketlerinin nasıl kullanıldığını iki örnek üzerinden inceleyip anlamaya çalışalım. Birinci örneğimizde 3 xhtml sayfası olacak ve 2 xhtml sayfası içerisindeki birer cümleyi index.xhtml sayfası içerisinde göstereceğiz. Birinci örneğimizin kodları aşağıda yer almaktadır. Okumaya devam et… […]

Yorum Yap