JSF

JSF Dersleri-f:setPropertyActionListener&f:attribute

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda JSF’de setpropertyActionListener’ı ve attribute’u göreceğiz. Yapacağımız örneğin kaynak kodları aşağıdadır ve kodların açıklamaları ilgili kodun altındadır. Bu örnekte sayfada 2 textBox,1 + butonu ve 1 – butonu bulunacak,butonlara tıklandığında gideceği sayfa aynı olacak,sayfada tıklanılan butona göre gerekli işlem yapılıp sonuç yazdırılacak. Yani bunu bir nevi basit bir hesap makinesi gibi düşünebilirsiniz. Kodu geliştirip diğer işlemleri de koyduğunuzda çalışan bir hesap makinesine dönüştürebilirsiniz.

SetPropertyActionListener

index.xhtml Kodu

Önceki dersten de hatırlayacağımız gibi bir butona actionListener özelliğini verip ona bir olay metodu tanımlayabiliyorduk. index kodu içinde de göreceğiniz üzere “+” butonuna bir bir olay tanımladık fakat bu örnekte fazladan bir de <f:setPropertyActionListener> kullandık. setPropertyActionListener bizim Java tarafındaki nesnenin değerini anlık değiştirmemiz sağlayan sağlayan etikettir.  Bu etiket içinde target bizim değeri hangi nesneye geçireceğimizi belirleyen özelliktir. value da değer olarak ne geçireceğimizi belirtir. + butonuna tıklayınca toplama işlemini yaptıracağız. Aynıları – butonu için de geçerli.

result.xhtml Kodu

Bu kodda girilen ilk sayı,işlem,ikinci sayı= sonuc şeklinde yapılan işlemi yazdırıyoruz.

UserBean.java Kodu

Java kodumuzda olay metodumuz tıklanılan butonun ID bilgisine göre gerekli işlemi gerçekleştirme. Örneğin tıklanılan buton + ise toplama işlemi – ise çıkarma işlemi yapılacak.

Ekran çıktılarımıza da bir bakalım.

Ekran Resmi 2014-08-21 22.38.26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2014-08-21 22.40.03

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Resmi 2014-08-21 22.41.00

 

 

 

 

 

 

 

 

Attribute

<f:attribute> etiketi gerçek anlamda parametre geçirmemiz sağlayan etikettir. Bu etiketin kulanımı için index.xhtml kodunu şu şekilde değiştirmemiz gerekir:

f:attribute etiketinde geçireceğimiz parametreye bir isim veriyoruz ki Java tarafında bu isim ile işlem yapacağız. value ile de geçirilecek değeri bildiriyoruz.

Java kodumuzu da şu şekilde değiştirelim:

f:attribute ile geçirdiğimiz parametreyi Java tarafında ismi ile çekip işlem yaptık.

Bu yazımızda da bu kadar arkadaşlar. Özetleyecek olursak actionListener bir sayfadaki bilgiyi gelecek işleme göre göstermemizi sağlayan yapıdır.Bu örnekte +’ya basınca toplama işlemi -‘ye basınca çıkarma işlemi yaptı ve <f:setPropertyActionListener> result sayfasında yapılan işlemi göstermemizi sağladı.

Gelecek yazımızda veri tabanından Apache Shiro ile denetim yaptırmayı göreceğiz. Esen kalın.

Yorum Yap