JPA

JPA-00-2-IntelliJ Idea Ortamında Kurulum

Merhaba arkadaşlar. JPA’ya Giriş yazımızda Netbeans IDE’nin ve Eclipse Ortamında Kurulum yazımıda da Eclipse IDE’nin JPA kodlamaya hazır hale getirilmesini öğrenmiştik. Bu yazımıda IntelliJ Idea ile kurulumu öğreneceğiz ve artık IDE meselesini tamamlayıp gelecek yazıda JPA kodlamaya başlayacağız. Benim de genelde NetBeans ile kullanacağım IDE Idea olacak fakat github hesabıma bir uygulama yüklersem uygulama Eclipse ya da NetBeans ortamında yazılmış olacaktır. Bu arada yazılarım ve yazarlığım hakkındaki görüş, eleştiri ve şikayetlerinizi [email protected] adresinden bana iletebilirsiniz.

Şimdi IntelliJ Idea’yı açalım ve ardından File kısmından New Project seçelim. Gelen ekranda sol kısımdan Java seçelim. Sağ kısımda Project SDK kısmına JDK’mızı gösterelim. Altındaki kısımdan Java EE Persistence seçelim.  Provider kısmından JPA’yı kimin sağlıyacağını seçelim. Ben resmi sağlayıcısı olan Eclipselink seçiyorum. Versiyon olarak da son sürümü (şu anda 2.1) seçiyorum. Next butonuna tıklayalım.

Screen Shot 2015-02-27 at 21.27.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki gelen ekranda projemize isim vermemiz isteniyor.Projemize bir isim verelim. JPAProject1 ismini verdim ben. Akabinde Finish butonuna tıklayalım. Projemiz açılacaktır.

Screen Shot 2015-02-27 at 21.32.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi veri tabanımızdaki tablomuzu projemize haritalama işlemine bakalım. Öncelikle veri tabanını Idea’ya tanıtmamız lazım. Bunun için IntelliJ Idea’da sağ taraftaki şeritte Database yazan kısıma tıklayalım ve + işaretine tıklayalım. Ardından Data Source kısmından kullanacağımız veri tabanı türünü seçelim. Ben MySql kullanacağım için onu seçiyorum.

Screen Shot 2015-02-27 at 21.47.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda veri tabanı hakkındaki bilgileri vermemiz gerekiyor. Database kısmında veri tabanı adını yazalım ve kullanıcı adı-parola kısmını dolduralım. Eğer Driver files kısmında Using MySql driver files yazısı çıkmazsa sizi sürücü dosyalarını indirmenize yönlendirecektir. Doldurduktan sonra Test Connection’a basalım. Bağlantının başarı durumuna göre bize bir mesaj verilecek.

Screen Shot 2015-02-27 at 21.50.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screen Shot 2015-02-27 at 21.58.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OK butonuna tıklayıp ardından Apply butonuna tıkladığımızda bizden bir şifre isteyecektir. Burada veri  tabanı şifresi ile aynı şifreyi verelim. Ardından OK butonuna tıklayalım.

Şimdi veri tabanı bağlantımız hazır. Projemize haritalayalım. Idea’da sol kısımdan Persistence yazan kısma tıkladığınızda JPA ile ilgili ayarlamaları yapabileceğimiz kısım açılır. (Eğer sizde sol şerit açık değilse sol alt köşedeki dikdörtgene tıklayarak açabilirsiniz.) Persistence kısmını açtıktan sonra projeye verdiğimiz isme sağ tıklayalım ve  Generate Persisting Mapping->By Database Schema diyelim. (Bu adımdan önce XAMPP veya WAMPP gibi uygulamalarınız varsa çalıştığından emin olun.)

Screen Shot 2015-02-27 at 21.39.39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından gelen ekranda Choose Data Source kısmından az önce kurduğumuz bağlantıyı seçelim. Package kısmı için bir paket oluşturmamız gerekmekte. Bunun için 3 nokta şeklindeki butona tıklayalım. Gelen ekranda New Package butonuna tıklayalım ve bir isim girelim.

Screen Shot 2015-02-27 at 22.10.11

 

 

 

 

 

 

Screen Shot 2015-02-27 at 22.13.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından veri tabanından projemize haritalamak istediğimiz tabloları seçelim ve OK butonuna tıklayalım. Butnona tıklanmadan önceki durum bende şöyle:

Screen Shot 2015-02-27 at 22.17.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sol kısımdaki proje klasörleri ve Persistence kısmından göreceğiniz üzere tablolar projeye haritalandı.

Screen Shot 2015-02-27 at 22.18.51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Idea ortamında hazırlık da bu şekilde arkadaşlar. Gelecek yazıda artık JPA kodlamaya ve özelliklerini öğrenmeye başlayacağız. Gelecek yazıda görüşmek üzere esen kalın.

 

 

 

 

Yorum Yap