Bilişim Gündemi

İzinsiz Sms’e Bakanlık Çözümü Gelin 5 Adımda Nasıl Yapacağınızı Öğrenin

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  internet sitesinde izinsiz sms için yeni bir şikayet sistemi oluşturdu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sms yollanmasını yasaklamasına karşın, hala sms’lerin gelmesi üzerine izinsiz ileti şikayet sistemi oluşturuldu. Reklam sms’leri 1 mayıstan itibaren yasaklanmasına rağmen, birçok firma tüketicilere sms göndermeye devam ediyor. Reklamlarla ilgili şikayeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yazılı olarak ıslak imza ve dilekçe ile alırken bu sistem  şikayet hattını vatandaşlara daha kolay hale getirebilmeyi amaçlıyor.

Bu sistemden e-posta ile gelen reklamlarda şikayet edilebiliyor.

Gelin hep beraber 5 adımda izinsiz gelen sms’leri nasıl şikayet edebileceğimize bakalım.

1.Adım= tiss.gtb.gov.tr  Gümrük ve Ticaret Bakanlığının geliştirdiği şikayet sistemi adresine giriş yapıyoruz. Gelen ekranda Tc kimlik numarası  doğum tarihi ve doğrulamak için telefon numarasını giriyoruz.

s_ms şikayet hattı resim_1

2.adım=Girdiğimiz telefon numarasına gelen sms şifresini sisteme giriyoruz.

s_ms şikayet hattı resim_2

3.adım=Girdikten sonra karşımıza çıkan sayfada menüler şeklinde şikayet yapabileceğimiz bölümler geliyor. Bu bölümler sırasıyla telefona gelen sms şikayeti ,sesli arama şikayeti, e-posta şikayeti ,ve bu şikayeti yaptıktan sonra takip edebileceğimiz bir şikayet durum takibi sistemi karşımıza çıkıyor.

s_ms şikayet hattı resim_34.adım=Şikayet etmek istediğimiz bölüme tıkladıktan sonra menünün sağ tarafında bizi bir form karşılamakta.

41
5.adım=Bu formu doldurduktan sonra şikayetin ekran görüntüsü ile birlikte gönderebiliyoruz.

s_ms şikayet hattı resim_5Şikayetimizi yazdıktan sonra verilen takip numarasıyla şikayetimizin takibini yapabiliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği bu sistemin ne kadar işlevsel olduğu ve kullanımı ne kadar beğenileceği de şirketlere yaptırımı nasıl olacağı  ayrı bir merak konusu.

2 Yorum

Yorum Yap