HTML Web

HTML5 – Temel Etiketler ve Özel Karakterler

Önceki yazımızda HTML’in gelişimini, değişimini incelemiş ve HTML5’e giriş yapmıştık. Bu yazımızda ise HTML5′ in geliştirme ortamlarından bahsedip, çok kullanılan temel etiketleri ve özel karakterleri aktarmaya çalışacağım.

HTML5 kodlarını yazmak ve tasarımı geliştirmek için IDE (İntegrated Development Envirenment – Birleşik Geliştirici Ortamı) ve editörler mevcuttur. Kullanılan programlar geliştiricinin uyumuna, alışmasına ve editörün kullanışlı özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu yazıda şahsımın tercih ettiği ve çokça kullanılan 3 programdan bahsedeceğim.

notepad

 1. Notepad++: Kod editörüdür. IDE olarak tanımlanamaz. Hata denetimi yoktur. Fakat basit, kullanışlı ve hızlı olması ayrıca pratik ve bellekte fazla yer tutmaması en çok tercih edilenlerden yapar onu.  ASP.NET (.aspx) formatı dışındaki bir çok web programlama dilini/formatını desteklemektedir. Notepad++ İndir bağlantısından ücretsiz olarak edinebilirsiniz.Adobe_Dreamweaver_CS6_Icon
 2. Adobe Dreamweaver:  Notepad++ gibi birçok web programlama dilini/formatını desteklemektedir. Notepad++’ a göre daha gelişmiş özellikleri bulunmaktadır. Birçok HTML/HTML5 elementini/etiketini kısayol ve menü destekli araçlarla otomatik olarak oluşturulmasını sağlar.vs
 3. Visual Studio: IDE olarak tanımlayabileceğimiz yazılım geliştirme platformudur. Microsoft’un piyasaya sürdüğü ve desteğini yaptığı kapsamlı bir yazılım paket programıdır. ASP.NET (.aspx)’in asıl destekleyicisidir. Birçok programlama dilinin eklenen veya referans gösterilen kütüphane ve dosyalarla birlikte kullanılmasına olanak sağlar. Daha profesyonel uygulamalarda tercih edilir.Bunların yanında Eclipse, Netbenas, PhpDesigner, SublimeText vb. programlarla da tasarım yapmak mümkündür.

TEMEL HTML5 ETİKETLERİ

Bir HTML5 dosyasının standart olarak <html>...</html> etiketleri ile başlayıp sonlandırılması gerekir. <html> etiketleri arasında iki ana bölüm bulunur. Bunlar <head> ve <body> kısımlarıdır. (etiket=tag kelimeleri eş anlamlıdır. )

Bir web sayfası ile ilgili tanımlamalar, sayfa başlığı (title), arama motoru kelimeleri, JavaScript ve CSS kodları vb.  unsurlar <head>...</head> etiketleri arasında yer almalıdır. <body>...</body> etiketleri arasında ise web sayfasının gövdesi, sayfa bileşenleri(yazılar, resimler, tablolar, listeler, menüler vs.) bulunur.

temel-etiketler

Yukarıdaki şekilde gösterilenler içerisindeki <meta>...</meta> etiketinden biraz bahsetmek istiyorum.  Bu tag ile site ile igili bazı bildirimler yapılmaktadır. Sitenin dili, arama motorunun dikkate aldığı kelimeler vb. bazı diğer önemli hususlar gerçekleştirilir. Şimdi bunları biraz örneklendirelim.

 • <meta name="description" content="Site tanımlanır,arama motorları burayı da dikkate alır." />
  ile arama motoru site içini tararken öncelikle <title> ve <meta> taglarını inceler. Ne kadar farklı ve açıklayıcı ifadeler kullanılırsa, sitenin sıralarda olması ve fark edilmesi açısından faydalı olur.
 • <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" charset="utf-8"/>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" charset="iso-8859-9"/>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" charset="windows-1254"/>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" charset="x-mac-turkish"/>

ile duruma göre biri veya hepsi kullanılarak sitenin kodlama dilinin Türkçe’ye uygun olduğunu belirtmiş oluruz. Aksi taktirde Türkçe karakter tanıma sorunu yaşanabilir.

 • <title>Sayfanın başlığı. </title><title>etiketi hem sitenin başlığını oluşturur hem de arama motoru tarafından dikkate alınır.

ÖZEL HTML5 KARAKTERLERİ

özel

Bu yazımız da burada nihayete ermiştir.
Eksik kaldığımız ve tamamlamak istediğiniz yerler için lütfen irtibata geçiniz, katkınız olsun .
Selamet ile.


HTML 5 Müfredatı

 1. HTML5 Nedir ?
 2. HTM5 – Temel Etiketler ve Özel Karakterler
 3. Metin Biçimlendirme(Text Formatting)
 4. Bağlantı (Link) Yapısı
 5. Tablo (Table) Kullanımı
 6. Liste(Lists) Kullanımı
 7. Form Nesneleri ve Kullanımı ~ 1
 8. Form Nesneleri ve Kullanımı ~ 2
 9. Audio Kullanımı
 10. Video Kullanımı

Yorum Yap