Android Mobil

Genymotion Google Apps Kurulumu

Merhaba, daha önceki yazımda Genymotion‘dan ve kullanımından bahsetmiştim. Şimdi Genymotion emülatörümüzü iyileştirmeye başlayalım. Genymotion emülatörü Google API‘lerini içinde barındırmıyor. Bu bizim için bazen dezavantaj olabilir. Özellikle Google Play Store‘u barındırmaması önemli bir eksiklik. Bu yazıda, bu önemli eksiği nasıl telafi edeceğimizi göreceğiz.

Öncelikle bize oluşturduğumuz sanal cihazımıza uygun Rom gereklidir. Biz emülatörü oluştururken işletim sistemini 4.4.2 sürümünde seçtiğimiz için buradaki linkten gerekli Rom’ u indirmemiz gerekiyor. İstediğiniz paketi indirebilirsiniz. Ancak micro paket bizim için yeterli olduğundan 4.4.3(4.4.2 sürümüyle uyumlu çalışıyor) sürümünü indirebiliriz.

GAPPS__4_4_x

Not: Eğer 4.2.x – 4.3.x sürümlerine ait Rom yüklemek isterseniz bu linkten faydalanabilirsiniz.

Gerekli dosyayı indirdikten sonra şimdi kurulum işlemine geçebiliriz.

Google Apps Kurulumu

1) Emülatörümüzü çalıştırdıktan sonra indirdiğmiz dosyayı .zip dosyası olarak emülatörün üstüne sürükleyip bırakıyoruz. Transfer işlemi hemen başlıyor.

Genymotion_google_apps

2) Burada bize bir uyarı verip Rom dosyasından emin olup olmadığımızı soruyor. “OK” dedikten sonra devam ediyoruz.

google_apps 2

3) Başarılı bir şekilde Google Apps Rom yüklemesini tamamladık.

google_apps3

4) Artık Google Uygulamalarını kullanabiliriz. Zaman zaman Google Play Store ve diğer uygulamalarda aşağıdaki hataları verebilir. Nacak bu önemli değil rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

google_apps4

Google hesabınızı kullanarak kolaylıkla uygulamaları indirip, kullanabilirsiniz. Genymotion‘ı kurmayı ve güçlendirmenin yolunu anlatmış olduk. Daha hızlı uygulamalar üretmeniz dileğiyle 🙂 Bizi takibe devam edin!

1 Yorum

  • Merhaba uğraşınız için çok teşekkürler.Dediklerinizi yaptım fakat playstore’u açıp hesap bilgilerimi girdiğimde ‘no connection’ yazıyor tekrar dene diyorum ama ağı bulamıyor. Tarayıcıdan internete girebiliyorum internet bağlantısında sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, günlerdir bunu çözmeye uğraşıyorum.

Yorum Yap