İpuçları

Facebook Nasıl Arkadaş Tavsiye Ediyor?

1,5 milyardan fazla doğrudan üyesiyle Facebook dünyanın en popüler sosyal ağı. WhatsApp ve Messenger gibi diğer sosyal ağ uygulamalarındaki kullanıcıları da dahil ettiğimizde çok daha fazla kişiye sosyal ağ hizmeti sunan Facebook görünen o ki uzun bir süre daha popülerliğini koruyacak. Her geçen gün kullanıcıların ilgisini kaybetmemek veya daha fazla ilgi toplamak için geliştirilen yeni hizmetler Facebook’u büyütmeye devam ediyor. Bu geliştirmelerden biri de Facebook’un “Arkadaş Tavsiyesi” özelliği.

Tanıyor olabileceğiniz kişileri karşınıza çıkaran Facebook algoritmaları bazen öyle ilginç sonuçlar gösteriyor ki şaşırmamak elde değil. Yıllar önce tanıdığınız veya çok yakın zamanda daha yeni tanıştığınız bir kimse bir anda arkadaş olarak eklemeniz için tavsiye olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda insanın aklına soru işaretleri geliyor haliyle. Facebook nasıl oluyor da böylesine nokta atışı tespitlerde bulunabiliyor? Üstelik hiçbir ortak arkadaşınız olmadığı halde gerçekten bir yerlerden tanıdığınız profiller de sürpriz gibi karşınıza gelebiliyor.

Facebook’un arkadaş tavsiye etme konusunda birkaç farklı yöntemi var. İşte o yöntemler:

1- Arkadaşımın Arkadaşı

fb-1

En basit yöntem budur. Eğer bir profille 125 tane ortak arkadaşınız varsa muhtemelen bu kişiyi de tanıyor olmalısınız. Dolayısıyla Facebook çoğu zaman ortak arkadaşlarınızın olduğu kişileri size tavsiye eder. Bu sayede sosyal çevrenizi tanıdıklarınızdan başlayarak oluşturmanızı bekler.

2- Akraba ve Aile İlişkileri

fb-2

Eğer birini Facebook’ta aile veya akraba olarak belirtirseniz, o profilin ilişkili olduğu diğer akrabalarını tanıyor olmanız yüksek olasılıktadır. Facebook buradan kolayca size çok doğru arkadaşlık önerileri gösterebilir, böylece akrabalarınızı da sosyal ağınıza dahil etmenizi ister.

3- Aynı Gruba Dahil Olmak

fb-3

Facebook gruplarından birine dahil olmanız demek, eğer satış grubu değilse orada tanıdığınız veya tanımak isteyeceğiniz kişilerin bulunduğu anlamına gelebilir. Örneğin ders notlarınızı paylaşmak için kurulan okul grubunuzdaki diğer üyelerle Facebook arkadaş olmanızı ister ve size bu üyeleri eklemeniz için tavsiye eder.

4- Ortak Etkinliklerde Bulunmak

fb-4

Facebook’un etkinlikler özelliğini sıkça kullanıyorsanız ve sizinle aynı etkinliklere sürekli olarak katılan profiller varsa Facebook bu ilişkiyi görmezden gelmeyecektir ve tavsiyelerde bulunacaktır.

5- Ortak İlgi Alanları, Topluca Çekilen Fotoğraflar ve Etiketlemeler

fb-5

Bir toplulukla beraber çekindiğiniz ve Facebook’a yüklenmiş bir fotoğraf özel algoritmalar tarafından analiz edilir ve fotoğraftaki kişiler tespit edilerek gerçek profilleriyle eşleştirilir. Bu durumda eğer doğru bir eşleştirme gerçekleşmişse aynı fotoğrafta yer aldığınız bir başka kişi Facebook tarafından size tavsiye edilebilir. Yine ortak beğenilen sayfalar ve bir gönderide yapılan etiketlemeler de benzer şekilde ilişkiniz olabileceğini algoritmalara fısıldar ve bu kişiler de karşınızda belirebilir.

6- Mesajlaşma

fb-6

Facebook üzerinden tanımadığınız birisiyle mesajlaştıktan sonra bu kişiyi tavsiye edilen arkadaşlar listesinde görmenize şaşırmamak lazım.

7- Facebook Aramaları

fb-7

Bu biraz ilginç gelebilir ama birileri sizi Facebook’ta arayarak profilinizi inceler ve bunu sık sık yaparsa bir süre sonra o kişi “tanıyor olabileceğiniz kişiler” listesinde belirecektir. Belki de hiç alakanız olmayan fakat sürekli o listede beliren bir profil bu algoritmadan yola çıkarak tavsiye edilmiş olabilir. Aynı şekilde sürekli arama yaparak profilini ziyaret ettiğiniz kişilere de sizin profiliniz arkadaşlık için tavsiye edilecektir.

8- Aynı Ağ ve Konum Üzerinden Facebook’a Bağlanmak

Multiethnic Group of People Socail Networking at Cafe

Multiethnic Group of People Socail Networking at Cafe

İşte bir diğer ilginç algoritma. Sürekli olarak internete bağlandığınız bir ağ veya konum üzerinden başkaları da Facebook’a giriş yapıyorsa, bir an gelecek ki size buradan yola çıkarak tavsiyeler gösterilmeye başlayacak. Zira Facebook konum ve ağ bilgisini sürekli olarak izleyerek kimlerle aynı ortamda olduğumuzu biliyor!

9- İşyeri veya Okul Durumu

fb-9

Gayet tabii olarak çalıştığınız kurum veya okuduğunuz okuldan diğer kullanıcılarla arkadaş olmanız Facebook’u çok mutlu edecektir.

10- Anlamsız Tavsiyeler

fb-10

Bazen de tamamen ilgisiz arkadaş tavsiyeleriyle karşılabilirsiniz. Algoritmalar kusursuz değiller, hatasız kul olmadığı gibi algoritma da olmuyor. Çünkü onu kullar yazıyor. 🙂

Velhasıl Facebook’un çok çeşitli arkadaş tavsiye etme yöntemleri var. Özellikle mobil cihazlara yüklenen uygulamanın istediği izinleri verdiğiniz takdirde Facebook büyük bir veri havuzu elde ediyor ve her hareketinizi izliyor. Sizi izlediği gibi diğer insanları da izlediğine göre, kimin kimi tanıdığını veya tanımak isteyeceğini önceden tahmin ederek kullanıcılarına küçük süprizler yapıyor ve daha fazla arkadaş eklemenizi teşvik ediyor. Sonuçta her bir kullanıcının verileri Facebook için para demek. Ne kadar kullanıcı o kadar kazanç. 😉

1 Yorum

  • 7. madde listede olmasaydı ben ekliyecektim. Bundan şüphelendim ve geçenlerde gerçek olduğunu anladım. İşim gereği daha önce hiç gitmediğim bir firmaya gittim. Orada ilk kez gördüğüm birisini iş yerime döndüğümde facebook da önerilen arkadaşlarda gördüm. Bariz belli oldu yani bu 🙂

Yorum Yap