Bilişim Gündemi

El Sıkışarak Dosya Transferi Yapın!

Designing-for-Apple-WatchHer geçen gün büyüyen ve bünyesine yeni patentler ekleyen teknoloji devi Apple, veri transferi konusunda ilginç bir patent satın aldı. Apple yeni teknolojileri araştırmaya devam ederken bir yandan yeni nesil giyilebilir teknolojilerini, teknoloji piyasasında canlı tutma arayışında. Apple’ın satın aldığı son patent ise veri transferi konusunda işlevselliği ve kullanabilirliği ön plana çıkartarak, yeni nesil giyilebilir teknolojilerde tercih edilen olma gayreti içinde. Alınan bilgilere göre Apple el sıkışarak ya da tokalaşarak  bu tarz selam verme yöntemlerini kullanarak dosya transferi yapabilmenin önünü açan bir patent satın aldı.

Apple Watch‘ın üzerine entegre edilip kablosuz vericiler ile kullanılması mümkün olan her selamlaşma tekniğiyle farklı bir dosya transferi edileceği anlamına geliyor. Apple bu teknolojiyle Apple Watch gibi giyilebilir teknolojilere entegre etme ve giyilebilir teknoloji piyasasında tercih edilen olma isteğinde. Küçük bir ekrana ve kullanımı zor olan Apple Watch, yeni alınan patent sayesinde dosya transferi gibi konularda büyük bir olumsuz yaklaşımdan kurtulacak gibi gözüküyor. Örneğin; Biriyle tokalaştığımızda tokalaştığımız kişiye istediğimiz dosya transferini yapma imkanına kavuşabileceğiz. Bu sistemi ne zaman aramızda görebiliriz diye soracak olursanız belkide Apple firması Watch 2 de böyle bir özellikle karşımıza çıkabilir.

PEKİ DİĞER FİRMALAR NE YAPIYOR DERSİNİZ?

Giyilebilir teknoloji konusunda Google da bu konuda bir adım atmış ve Bump isimli şirketi satın almıştı. Google firmasının attığı  bu adım ise iki akıllı telefonu birbirine değdirerek veri transferi yapabilmesini sağlıyordu. Apple firmasının  bu atağı sonrası Google gibi giyilebilir teknolojiler konusunda araştırma yapan ve piyasaya hakim olma gayreti içinde olan firmaların ne yapacakları merak konusu.

Yorum Yap