Mobil Uygulama İnceleme

Dijital Ekranlar Uykunuzu Kaçırmasın!

Her gün uyumadan önce ne yapıyorsunuz? Muhtemelen günümüzdeki çoğu insan gibi siz de uyumadan hemen önce teknolojik bir cihazla haşır neşir oluyor hatta belki de cihazınız hemen yatağınızın yanında uyuyorsunuzdur. Her ne kadar uykudan evvel yarım saat kitap okumak hem uykumuzun kalitesi hem de sağlığımız için çok daha faydalı olsa da çoğu zaman birkaç tweet daha fazla okumak veya kedi videoları izlemek pahasına uyku kalitemizden ciddi ödün veriyoruz.

Bunun sebebi teknolojik cihazlarımızın yaydığı radyasyon etkisi bir yana, doğrudan gözümüze hitap eden ekranlarından kaynaklanıyor. Çoğu cihazda bulunan ekranlar mavi, yeşil ve kırmızı renkler üreten piksellerden meydana geliyor. Bu pikseller görüntüleri oluşturmakla birlikte bunun için ışık yayıyorlar. Yeşil ve kırmızı ışıklar bir yana, mavi ışık vücudumuzda bulunan ve uyku kalitemizi ayarlayan hormonları olumsuz etkiliyor ve nihayetinde hiçbir zaman dinç bir şekilde uyanamıyoruz.

Bu durumun olumsuz etkilerini minimuma indirmek ve kullanıcıların mümkün olduğunca bağlı kalmasını sağlamak adına teknoloji firmaları çeşitli çözümler üzerinde çalışıyorlar. Örneğin Apple, iOS işletim sisteminin son güncel sürümünde Night Shift adında bir özellik sunuyor. Bu özellik belirlediğiniz saatler arasında cihazınızın ışığını beyaz yerine sarı tonlarında değiştiriyor ve karanlık ortamda gözleri yormayacak şekilde bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu özelliğe bir defa alıştıktan sonra vazgeçmek de pek mümkün olmuyor zira gerçekten çok ciddi bir fark oluşuyor. Eğer geceleri veya karanlık ortamda sıkça iOS cihazınızı kullanıyorsanız bu özelliği mutlaka etkinleştirin.

Android kullanıcıları için ise işletim sistemine entegre henüz bir çözüm bulunmuyor. Her ne kadar Google geliştirme aşamasında olan Android N sistemine entegre bir özellik üzerinde çalışsa da şimdilik Android kullanıcıları alternatif uygulamalar ile yetinmek durumunda. Google Play Store’da ‘Night Mode’ şeklinde bir arama yaparak benzer işlevi yerine getiren uygulamaları inceleyebilir ve hoşunuza giden birini kullanabilirsiniz ki mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

Geceleri bilgisayar başında çokça vakit geçirenlerdenseniz de benzer bir çözümü önceki yıllarda dergimizde tanıttığımız F.lux uygulamasında bulabilirsiniz. Windows, OSX hatta Android ve iOS işletim sistemlerine sahip bütün cihazlara yüklenebilen F.lux gece saatlerinde bilgisayarınızın yaydığı ışığı turuncu tonlarına yakın bir ayarla değiştirerek mavi ışığın etkilerini minimuma indiriyor.

Bu çözümlere ek olarak tüm teknolojik cihazlarınızda gözlerinizin sağlığı için parlaklık ayarını geceleri en düşük seviyede tutmanızı önemle tavsiye ederiz. Malesef günümüz şartlarında cihazlarınızdan tamamen uzaklaşmanızı öneremiyoruz fakat gerek uyku kaliteniz gerekse beden sağlığınız için tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağına inanıyoruz. Dijital ekranların uykunuzu kaçırmaması duasıyla!

F.lux uygulamasını şu adresten indirebilirsiniz: justgetflux.com

Kaynak

Yorum Yap