WHM

WHM – Service Status (Hizmet Durumu)

Home » Server Status » Service Status

3 bölümden oluşan bu arayüzde sunucunuzda çalışan hizmetlerin (servis) durumlarını, sistem ve disk bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Ön Bilgi

Bu arayüzde servislerin durumlarını incelerken  ve red-status simgelerini göreceksiniz.  işareti kullanılan servis durumunun sağlıklı olduğunu,red-status işareti ise kullanılan serviste bir sorun olduğunun göstergesidir.

Hizmet (Servis) Durum

Bu bölümde, sunucunun mevcut sürümünü ve mevcut hizmetlerin durumunu izleyebilirsiniz. ( clamd, cpanellogd, cpsrvd, ftpd, imap, interval, named, queueprocd vb.)

Bir bölümü görüntülemek için, Service Status’a (Home >> Server Status >> Service Status) gelmeniz gerekmektedir.

whm_serverstatus_servicestatus

Sistem Bilgisi

Bu bölümde sunucunun yükünü, kullanılan belleği ve takas belleğini görüntüleyebilirsiniz.

whm_serverstatus_servicestatus_systeminformation

Disk Bilgileri

Bu bölümde sunucuya bağlı diskleri, bunların bağlantı noktalarını ve mevcut kullanım durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

whm_serverstatus_servicestatus_diskinformation

[alert style=”yellow”]Web Host Manager (WHM) nedir? adlı yazımda WHM’nin ne olduğunu detaylı olarak anlatmıştım. İnceleyebilirsiniz.[/alert]

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olan Fatih Çal, bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahiptir. Başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmıştır. Şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı, Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında Sistem Yönetimi ve Yazılım Koordinatörü olarak görev almaktadır.