Bilişim Gündemi

WhatsApp’da Yeni Dönem

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp,yeni bir döneme girdi.Bunu dememin sebebini anlamışsınızdır.Mesajlaşma deyince akla ilk gelen uygulama  olan WhatsApp, kriptolama şifreleme ile mesajları daha güvenlir ulaşmasını sağlıyor.Aslında demek istediğimi örnekle anlatacak olursak; arkadaşınıza merhaba yazdınız. Bu metni WhatsApp şifreleyip çeviriyor.

Ve 3. bir kişi mesajlarınıza ulaşmak istediğinde merhaba metnini görmek yerine şifrelediği metni görüyor.bu şekilde WhatsApp veya 3.kişiler yazdığınız yazıları göremiyor.WhatsApp’ın yaptığı açıklamada yenilemenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte ;

Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

Varsayılan Olarak Güvenlik

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi siz ve mesajlaştığınız kişi uygulamamızın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür. Pek çok mesajlaşma uygulaması mesajları sadece siz ve kendileri arasında şifrelemektedir. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi ise gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse gönderilenleri okuyamaz. Bunun nedeni mesajlarınızın bir kilitle güvene alınmış olmasıdır. Kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek olmaz.

Özgürce Konuşun

WhatsApp Araması, aileniz 3ve arkadaşlarınız başka bir ülkede olsalar bile onlarla konuşmanızı sağlar. Tıpkı mesajlarınız gibi, WhatsApp aramaları da uçtan uca şifrelenmektedir, yani WhatsApp veya diğer kişiler bunları dinleyemez.

5

Yorum Yap