SQL Veritabanı

SQL Server 2014 Kurulumu

SQL derslerine başlamadan önce kullanacağımız yazılım olan SQL Server 2014’ün kurulumunu anlatmak istedim. Genel kullanım 2012 versiyonu olsa da, zaten iki sürümün kurulumu birebir aynı olduğu için ben yeni sürümü anlatmayı tercih ettim. Eğer öğrenci iseniz Microsoft’un Dreamspark sitesinden hesap alarak SQL Server 2014 ve diğer sürümlerine ücretsiz ulaşabilirsiniz. Ya da Deneme Sürümünü resmi sitesinden indirebilirsiniz. Ben Standart Edition versiyonu üzerinden anlatacağım. Şimdi kuruluma geçebiliriz.

1) Öncelikle .iso formatında indirdik, eğer Dvd’ye yazdırmadan sanal disk ile kullanmak isterseniz Daemon Tools Lite programını kullanabilirsiniz.

2) Programın setup’ını çalıştırıyoruz ve kuruluma başlıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda yapma istediğimiz işlemler için seçenekler var. Installation seçeneğine tıklıyoruz, ardından çıkan bölümde ilk sıradaki New SQL Server kısmına tıklıyoruz.

sql1

3) Burada bizden versiyon seçmemizi istiyor. Eğer ticari amaçlı kullanacaksak key alanını doldurmak zorundayız. Deneme sürümü ise olduğu gibi bırakıyoruz ve ardından Next butonuna basıyoruz.

sql2

4) Lisans sözleşmesi bölümünde resimdeki kısmı işaretleyip kabul ediyoruz, eğer isterseniz kullanım bilgilerinizi de Microsoft ile paylaşabilirisiniz. Ben o kısmı işaretlemeden geçiyorum. Next butonuna basıyoruz.

sql3

5) Bu kısımda bilgisayarımızın kurulum için gerekli yazılımların yüklü olup olmadığı kontrol ediliyor. Mesela benim bilgisayarımın, güncelleme nedeniyle yeniden başlaması gerektiği konusunda uyarı çıktı. Bende bilgisayarı yeniden başlatıp yeniden kuruluma geçtim. Hata yoksa burayı otomatik olarak geçiyoruz.

sql4

6) Bu ekranda yine yükleme için gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığı kontrol ediliyor. Bize Güvenlik Duvarı uyarısı verdi bu şimdilik önemli değil burayı es geçiyoruz. Next butonuna basıp devam ediyoruz.

sql5

7) SQL Server özelliklerini yüklemek için ilk kutucuk işaretli geliyor. Next diyor ve devam ediyoruz.

sql6

8) Bu ekranda yüklenmesini istediğimiz SQL Server özelliklerini seçiyoruz. Biz dersler için Select All butonuna tıklıyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

sql7

9) Bu ekranda Instance kurulumunu yaparken önemli bir nokta var. Eğer daha önce bir SQL Server sürümü yüklediyseniz Installed Instance kısmında daha önce tanımladığınız Instance‘i görürüsünüz. Default Instance kısmını seçtiğinizde bu aynı isimde kullanım olduğu hatasını alabilirsiniz. Bu durumda Named Instance kısımına tıklayarak ismi değiştirebilirsiniz. Eğer hata yok ise Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

sql8

10) Bu ekranda SQL Server hizmetlerine otomatik veya elle başlatma türlerini atayabiliyoruz. Bu kısımı ihtiyaç halinde SQL Server Configuration Manager ile değiştirebiliriz. Collation sekmesinde ise dil ile ilgili uyumluluk ayarlarını yapabiliyoruz. Next butonuna tıklayarak geçiyoruz.

sql9

11) Bu kısımda Database Engine‘e bağlantı tercihimizi seçiyoruz. Yetkilendirme işlemi için eğer Windows authentication mode seçilirse Windows kullanıcı hesabı ile giriş yapabiliyoruz. Mixed Mode seçilirse SQL Server System Administrator (sa) kullanıcı adına şifre atabiliyoruz. Bu sayede iki şekilde de sisteme giriş yapmak mümkün oluyor. Bu ayarı yaptıktan sonra sisteme administrator yetkisi vereceğimiz hesabı Add Current User butonuna tıklayarak ekliyoruz.

sql10

12) Data Directories kısmında yazlımın yüklendiği dizinleri yönetebiliyoruz. FILESTREAM kısmında ise dosya sıkıştırma özelliğini aktif edebiliriz. Bu kısımları geçiyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

Screenshot_12 Screenshot_11

 13) Bu ekranda varsayılan olarak veri madenciliği seçili geliyor. Anaylize Services için yine admin yetkisi vereceğimiz hesabı Add Current User butonuna tıklayarak ekliyoruz. Data Directories kısmını dizin ayarları yapmamızı sağlıyor, bu kısmı da es geçiyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

sql13

14) Distributed Replay Controller kısmında yetkilendirme yapabilir veya burayı geçebilirsiniz. Next butonuna basarak bu kısmı da geçiyoruz.

sql18

15) Distributed Replay Client kısmında çalışma dizini düzenlemesi yapabiliriz. Burayı da Next butonuna tıklayarak geçiyoruz.

sql16

16) Artık SQL Server kuruluma hazır. Burada tüm ayarlarımızın bir dökümünü görüyoruz. Son olarak Install butonuna tıklıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

sql17

17) Kurulum başarıyla tamamlandı. Yüklemelerimizi toplu olarak ekranda görebiliyoruz.

sql19

18) Ve SQL Server Management Studio‘yu başlatınca bizi bu ekran karşılıyor.

sql

Bu yazımızda SQL Server 2014 kurulumunu anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur. Görüşmek üzere 🙂

2 Yorum

Yorum Yap