PrimeFaces

PrimeFaces-Takvim Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda sizlere PrimeFaces’ın bize verdiği güzel özelliklerden biri olan takvimin nasıl kullanacağını anlatmaya çalışacağım.

PrimeFaces’da çeşitli şekillerde takvimler bulunmakta. Sayfa açıldığında direk gelen, butona basıldığında gelen, textbox’a tıkladığınızda gelen vb. Örneğimizde 11 çeşit takvim kullanımına bakacağız. Örneğimizin kodları, açıklamaları ve çıktıları şu şekilde:

Öncelikle örnek içinde kullanacağımız <f:converDateTime> etiketinin düzgün çalışabilmesi için web.xml dosyasının içindeki context-param etiketinin arasına şu kodu ekliyoruz:

Bu kodu eklemediğinizde büyük ihtimalle diyalog penceresinde tarihleri yanlış görüyor olacaksınız.

index.xhtml Kodu

index.xhtml sayfamızın içinde bir takvim kullanmak istediğimizde bunu <p:calendar> etiketi ile sağlıyoruz. Hangi takvim türünü kullanmak istediğimizi ise etiketin id nesnesine kullanmak istediğimiz takvimin değerini vererek belirtiyoruz. Örneğin sayfa direk açıldığında takvim gelmesini istiyorsak id=”inline” diyerek bunu sağlayabiliriz. Ya da bir butona tıkladığımızda takvim açılması için id=”button” dememiz yeterli.

CalendarView.java Kodu

Sınıfımız içindeki onDateSelect metodu ile sayfamızda yer alan Select Event takviminde tarih seçildiğinde sol üstte tarihin seçildiğini bildiriyoruz. Bu metodun gönderdiği sonuç ajax yardımı ile listener üzerinden bileşenin update özelliğine ulaşıyor.

onClick metodu ise önceki yazılarda bahsettiğimiz onComplete bileşeninin görevini yerine getiriyor. Butona basıldığında ekranda diyalog penceresinin görünmesini onClick metodu sağlıyor.

Ekran Çıktıları

Adsız

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Gelecek yazıda diğer dillerdeki takvimler‘in nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Sağlıcakla kalın.

2 Yorum

Yorum Yap