PrimeFaces

PrimeFaces-Spinner Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda Spinner bileşeninin nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

Spinner bileşeni kullanıcıdan arttırımlı ya da azaltımlı şekilde veri alınmasını sağlar. Bu arttırımlar ve azaltımlar tam sayılar şeklinde olabileceği gibi küsürlü sayılar da olabilir.

Örnek uygulamamızda 5 adet Spinner bileşeni çeşitlerini inceleyeceğiz. Bileşen çeşitleri ile ilgili bug olduğunu düşündüğüm ve çözümlerini bulamadığım bazı sorunlara kodun anlatım kısmında değindim.

Kodlarımız şu şekilde:

index.xhtml Kodu

Sayfalarımızda spinner bileşenini kullanabilmek için p:spinner etiketini kullanıyoruz. Bu etiketin value bileşenine Java tarafındaki gerekli değişkeni atıyoruz.

Birinci spinner bileşeni temel spinner olur 1,1,1 … şeklinde arttırım ya da azaltım yapmamızı sağlar.

İkinci spinner bileşenini küsürlü arttırım ya azaltım yapmak için kullanabiliriz. Ne kadar artıp azalacağına stepFactor özelliği sayesinde biz karar veririz. Örneğin burada 0.50 artıp azalacak.

Üçüncü spinner bileşeninide kullanıcıdan belli bir değerin altında ve belli bir değerin üstünde değer girememesi için kullanabiliriz. Kısıtlamaları min ve max özellikleri ile yapabiliriz. Ancak burada bir sorun var. Sayfa açıldığı anda en az değer için verilen sayının görünmemesi. En az değer, bilşenin değerini değiştirmek istediğimiz anda beliriyor.

Dördüncü spinner bileşeninde alınan değerin önüne bir işaret koyabiliriz. Örneğin ben burada TL simgesini koydum. Yalnız burada da bir sorun var. Değeri değiştirme sırasında ön ek kayboluyor ve değişim işlemini tamamladığınızda geri geliyor.

Beşinci Spinner bileşeninde değişimi anlık olarak takip edebiliriz.

Spinner.Java Kodu

Java kodumuz içinde sadece girilen değerleri tutacak değişkenlerimiz bulunmakta.

Ekran Çıktıları

Sayfa ilk açıldığında bizi şu şekilde karşılıyor:

Ekran Resmi 2014-11-29 20.00.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerler girip Kaydet’e tıklıyorum.

Ekran Resmi 2014-11-29 20.24.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Eğer belirttiğim sorunlara bir çözüm bulabilirsem sizinle buradan paylaşacağım. Gelecek yazıda Slider kullanımını öğreneceğiz. Sağlıcakla kalın.

Yorum Ekle

Yorum Yap