Android İOS Mobil Tasarım Web

JS ve HTML5 ile Mobil Uygulama Geliştirmek

iOS, Android, Windows Phone..

Mobil uygulama geliştirmek istediğiniz zaman, zaman ve bütçe kısıtınız var mobil platformların hepsinde ayrı ayrı mobil uygulama geliştiremeyebilirsiniz. Native uygulamalara bir alternatif olan ve son zamanlarda gittikçe popüler bir hale gelen HTML5 ve JavaScript kullanarak mobil uygulama geliştirme trendine siz de katılabilirsiniz. Bu yazımda size biraz ayrıntı vermeye çalışacağım.

ios android 8

HTML5 ve JS’nin Native Uygulamalara Göre Avantajı Nedir ?

İngilizcesi “write one, use everywhere” olan “bir kere yaz, her yerde kullan” kavramı. Bu kavram bize ne ifade etmektedir peki?

HTML5 ve JS ile bir kez programladığımız bir uygulama tüm mobil platformlarda çalışabilmektedir. Aslında biz bir web sitesi programlıyoruz, dolayısıyla adeta her telefondan browser’a girip bu web sitesine bakıyormuşuz gibi oluyor. Çok basit bir anlatım oldu değil mi? 🙂

mobile kod5

Nasıl Pogramlıyoruz?

HTML5 ve JS yi kullanarak mobil uygulama geliştirmek güzel ve mantıklı görünüyor fakat  bunu yapmak için framework kullanmamız gerekiyor. Bu frameworkler, tıpkı native uygulamalardaki gibi bize cihazın donanımına erişebilme, tasarım bütünlüğü oluşturabilme gibi mobil uygulama ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi sağlıyor. Bunlar olmaksızın bir uygulama geliştirmek oldukça zor ve kullanışsız olacaktır.

Kullanabileceğiniz frameworklerden bazılarını sizinle paylaşacağım.

st

Sencha Touch

 

phonegap

PhoneGap

 

jquery-logo

jQueryMobile

 

cordova_bot

Cordova

 

titanium-logo

Titanium

worklight

Worklight

 

corona

Corona

enyo

Enyo

 

ionic_logo

Ionic

 

lungo

Lungo

 

jqtouch

JQTouch

NOT : Bu frameworkleri, daha sonraki yazılarımızda ayrıntılı olarak tek tek inceleyeceğiz.