Java

Java’da Operatörler

Bir önceki yazımız Veri Tipleri, Değişkenler ve Diziler konusunda genel olarak Java’daki veri tiplerini (String hariç), değişken tanımlamayı ve dizi tanımlamayı görmüştük. Şimdi ise Java’da kullanılan operatörleri inceleyeceğiz.

Java’da çok çeşitli operatörler mevcuttur. Sırasıyla inceleyelim:

Artimetik Operatörler

Java diliyle toplama, çıkarma, çarpma, bölme, mod alma, artırma ve eksiltme gibi temel aritmetik işlemlerin kullanıldığı programlar yazılabilir. Bir örnekle bu operatörleri anlaşılır kılabiliriz:

Artırma ve eksiltme operatörleri sayıyı bir artırır veya azaltır. Mod alma işlemi ise bölümden kalanı verir.

Mantıksal Operatörler

Özellikle karşılaştırmalar yaparken sıklıkla kullanılan mantıksal operatörler şunlardır:

mantıksaloperatörler

Bu işlemlere dair doğruluk tablosu şu şekildedir:

truefalse

Mantıksal operatörler kullanarak iki durumun doğruluğunu karşılaştırabilir veya koşul oluşturabiliriz. Kontrol yapılarını işlerken bu ifadeleri sıkça kullanacağız.

Atama Operatörü

Atama operatörü aslında şu ana dek yazdığımız kodlarda bulunan bir operatördü. Bir deyimi bir değişkene atamak için kullanılır. Örneğin x = 1; ifadesindeki = atama operatörü oluyor.

? Operatörü

Java’da if yapısı kurulurken özel bir yapı mevcuttur. deyim1 ? deyim2 : deyim3 şeklinde kurulan bu yapıda deyim1 doğru ise deyim2 çalıştırılır, değilse deyim3 çalıştırılır.

Operatör Önceliği

Java’da operatör önceliği en düşük operatör atama operatörüdür. Bunun yanı sıra matematikteki öncelikler gibi çalışır. Tablosu şu şekilde:

öncelik

Operatörler arasında parantezler kullanmak kod okunabilirliği açısından oldukça faydalı olacaktır. Ancak gerekmediği zamanlarda kullanılması daha uygundur. Bunun yanı sıra parantez kullanmak performansa hiçbir şekilde etki etmez.

Bu yazıda Java’da kullanılan operatörlerin neler olduğunu görmüş olduk. Bu operatörleri ilerleyen konularda kodlar yazarken sıklıkla kullanacağız. Bir sonraki yazıda ise Kontrol İfadeleri-1 konusunu ele alacağız.

Yorum Ekle

Yorum Yap