C++

4..Ders – C++ – Temel Söz Dizimi – Yazım Kuralları

Merhaba arkadaşlar 4.hafta ile birlikte geride 1 ayımızı bırakmış olduk. İlk 3 ders temel bilgiler iken bu ders ile birlikte  yazılar gerçekten önem kazandı diyebilirim. işte bu yüzden bu hafta ve bundan  sonraki dersleri daha dikkatli incelemeniz gerekmektedir. Bu hafta C++ ‘ ta temel söz dizimi ve yazım kuralları ile ilgili bilgi vereceğim. Önümüzdeki  3 hafta da ise veri tipleri , operatörler ve değişkenler ile ilgili bilgi verdikten sonra ağırlıklı olarak kod yazmaya başlayacağız. Bol kodlu dersler olacak. Bu yüzden lütfen bu hafta ile birlikte önümüzdeki 3 haftayı dikkate alırsanız kod yazarken sıkıntı çekmezsiniz.

C++  yazım  kuralları  bakımından  son  derece  kullanışlı  bir  dildir.  Bu  kurallardan  bazıları aşağıda belirttim. Bu kurallar sadece kod yazarken dikkat etmeniz gereken birkaç yazım şekli…

  • En önemli kural komut sonu noktalı virgül ile bitmelidir.
  • C++’da konsoldan bilgi girişi için cin, konsola yazmak için cout deyimi kullanılır.

 

cout: Bir  önceki haftanın konusundan bildiğiniz gibi cout deyimi konsola bilgi yazmakta kullanılır.

 

şeklinde kullanılır.

 

 

 

cin : Konsoldan bilgi okuma deyimi;

 

seklinde  kullanılır.

 

 

Ancak kullanıcıya bir uyarı ve bilgi vermeden cin kullanılırsa kullanıcı ne gireceğini bilemez. Bu sebeple önce cout ile bilgilendirme yapmamız gerekir.

Örneğin;

 

cin>>yas;  veya  cin>>a>>b>>c  şeklinde  bir  deyimle  birden  fazla  değişken  girilebilir.

* endl komutu alt satıra geçerir.

– Evet arkadaşlar yazım kurallarında dikkat etmeniz gereken en önemli  iki maddeyi yukarıda verdim. Bunlar ; her komut sonu noktalı virgülle biter , bilgi girişi için cin , ekrana bilgi yazdırmak için cout komutu kullanılır.

Ayrıcı c++ büyük küçük harf ayrımına duyarlıdır. Yani Cout ile cout aynı şey değildir. A ile a aynı şey değildir. Bu ifadelere de dikkat etmek gerekir. (Küçük harf ile cout ve küçük harf ile cin doğrusu bu )

Unutmamız gereken bir diğer konu ise yazacağımız kodların main fonksiyonunun {} parantezleri arasında olmasıdır  ve kullanacağımız kütüphanelerin #include komutu ile eklenmiş olmasıdır.

Açıklama satırlarları

  • C++’ta tek satırda açıklama yapmak istiyorsak ;

 

  • Eğer birden fazla satırda açıklama yapmak istiyorsak ;

 

Şeklinde bir yazım gerçekleştiririz.

Boşluk Karakteri

C++ dili için boşluk karakterinin bir anlamı yoktur. Yani c++ dilinde boşluk karakteri derlenmez.  Bu nedenle istediğimiz kadar boşluk karakteri kullanabiliriz. Programın daha okunabilir olmasını istiyorsak bol bol boşluk bırakmanızı tavsiye ederim.

Güzel Süslü parantezler {…} ve blok kavramı

C++ dili bloklardan oluşur.  Blokların başlangıç ve bitiş yerini de Güzel parantezler belirler. Örneğin main() isimli ana programımız “  {  “   işareti ile başlar   “   }  “   işareti ile biter.

{….}  işareti içinde bulunan komutlara blok denir. Bloklar belli bir amaç için bir araya getirilmiş komutlar içerir ve ilgili kodların ayırt edilmesini sağlar.

 

Açılan her blok yada parantez mutlaka kapanmalıdır. Eğer kapatmazsanız çok hata alırsınız. Bu nedenle açtığınız her parantezi hemen kapatın ki daha sonra unutmayasınız.

Böylece kısa bir şekilde C++ ‘ sın temel söz dizimin den  bahsettim . Yararlı olacağını düşünüyorum. Bir daha ki derste Değişkenler  konusuna değineceğim. Teşekkür ederim…

 

 

Kaynakça:

*Düzce Üniversitesi  Algoritma ve programlama Dersi Doc. Dr. Pakize Erdoğmuş c++ ders notları

*C/C++ Fahrettin Erdinç

*cplusplus.com

*pointertutorial.com

 

Düzce Üniversitesinde Öğrenciyim 🙂