C++

2.Ders – C++-Temel Kavramlar

Merhaba arkadaşlar bir önceki dersimizde C++ Hakkında bilgi vermiş olduk. Bu dersimizde ise kullanacağımız bazı temel kavramlar hakkında bilgi vereceğim.

Programlama Dili  Nedir  ?

Belli kurallara göre program yazmamızı sağlayan özel ifadeler ve semboller topluluğudur.

Assembly Nedir  ?

Mikroişlemcileri ve mikro kontrolleri programlamak için kullanılan program dilleridir. Her işlemcinin kendi  assembly dili vardır ve sadece kendi dillerinde yazılan programları çalıştırabilirler. Assembly dilleri daha çok endüstriyel uygulamalarda ve otomasyonda ,PIC , ATMEL ve 8051 gibi cihazları programlamak için kullanılır.

Makine dili nedir ?

Sadece 0 ve 1’lerden oluşan komutlarla yazılan programlama dilleridir. Her işlemcinin kendine göre bir makine dili vardır ve sadece o işlemcide çalışır.

Kaynak kod nedir  ?

Herhangi bir programlama dili kullanılarak yazılmış metinlere kaynak kod denir.

Editör Nedir  ?

Kaynak kodları oluşturmak yani kod yazmak için kullanılan yazılımlardır.Editör not defteri gibi basit bir yazılım olabileceği gibi Visual studio gibi çok daha gelişmiş bir yazılım olabilir.

 

notepad

Yaygın olarak kullanılan Notepad++ Editörü

 

IDE Nedir  ?

Integrated Development Enviroment yani Tümleşik  Geliştirme ortamı kelimelerinin kısaltılmışıdır.Yazılım geliştıirmek için geliştirilen gelişmiş yazılımlardır.Visual Studio ve NetBeans örnek gösterilebilir.

Visual_studio_anchors

 

Derleyici (Compiling) Nedir ?

Belli bir programlama diliyle yazılan kaynak kodların işlemcinin anlayacağı makine koduna çevrilmesini sağlayan yazılımlardır.Hiç bir işlemci C,C++ veya başka bir programlama diliyle yazılmış kaynak kodları çalıştıramaz.Bu kodların çalışması için uygun bir derleyici ile makine diline çevrilmesi gerekir.

 

Yorumlayıcı (interpreter) Nedir ?

Yorumlanan kodlar satır satır makine diline çevrilir ve öyle çalışır. Bu kodlar her çalıştığında tekrar derlenir bu yüzden çalışması derlemeye göre yavaştır. PHP sayfaları örnek gösterilebilir.

 

Evet arkadaşlar böylece bazı temel  kavramlara değinmiş olduk. Bir sonraki derste Visual Studio genel tanıtımını yaptıktan sonra ilk programımızı yapıp çalıştıracağız. Ayrıca ders müfredatını aşağıda paylaştım. Bu seri bitince hep birlikte nereye geleceğimizi görmüş olursunuz. Bunu bilmek sizlerinde hakkı … sonraki konuda görüşmek üzere…

 

 

Müfredat

PDF olarak indir…

 

Kaynakça:

*Düzce Üniversitesi  Algoritma ve programlama Dersi Doc. Dr. Pakize Erdoğmuş c++ ders notları

*C/C++ Fahrettin Erdinç

*cplusplus.com

*pointertutorial.com

 

 

 

 

Düzce Üniversitesinde Öğrenciyim 🙂