C++

C++ diline genel bakış

Merhaba arkadaşlar ilk dersimize başlıyoruz.  Bir programlama dili ile yapabileceklerimizin sınırı yoktur. Tabi eğer bu dili bilirsek ;  Peki bir programlama dili nasıl öğrenilir. işte burada benim ve sizin maceranız başlıyor. Ben bildiklerimi araştırarak yazacağım sizde yorumlayarak beni sorgulayacaksınız ve böylece bir programlama dilini en azından kullanabileceğimiz seviyede öğrenmiş olacağız. Şunu da hatırlattıktan sonra hemen derse başlıyorum. “Bu dersler bitince Hiç kimse Bu programlama dilini artık her şeyiyle biliyorum demesin….”.

 

C++  diline Genel Bir Bakış

 

C++  programlama  dili  C’nin  özelliklerini  kullanan  fakat  C’den  farklı  bir  dildir.  C komutları C++’da çalışır. Fakat C++ komutları C’de çalışmaz. C++ ;  C’nin özelliklerini kullandığına göre önce biraz C diline değinelim.  bugün  kullandığımız  birçok  yazılım  teknolojisinin  temelini  oluşturur.  1972’li yılların başında Bell laboratuvarların’da Dennis Ritchie tarafından geliştirlmiştir. C dili 1970’te Key THOMPSON tarafından geliştirilen B dili üzerine kurulmuştur. ANSI  C  ve  Turbo  C  olmak  üzere  iki  yazılıma  sahiptir.   ANSI  C,  1970  yılında geliştirilen  C’nin  ANSI(American  National  Standart  Institute)   tarafından standartlaştırılmış halidir. Turbo C ise Borland firması tarafından geliştirilmiştir. C birçok programlama dilinin alt yapısını oluşturur. C, C++,C# gibi versiyonları vardır.

 

C++   C’nin  genişletilmiş  bir  biçimidir.  C++   ise  Bjarne  Stroustroup  tarafından geliştirilmiştir.  Tasarım   70’li  yılların  ikinci  yarısından  başlanmış  olsa  da  bütün  dünyada yaygınlaşması  ve  kabul  görmesi  80’li  yılların  sonlarına  doğru  mümkün  olmuştur.  Nesne yönelimli   programlama(Object  Oriented  Programming)  tekniği(NYP)  özellikle  büyük  kodların üstesinden gelebilmek amacıyla tasarlanmıştır.

 

C++  derleyicileri  C  derleyicisini  de  içermek  zorundadır.  Yani  C++  derleyicisi  demek hem C hem de C++ derleyicisi demektir. Derleyici dosyanın uzantısına bakarak kodun C’de mi  yoksa  C++’ta  mı  yazılmış  olduğuna  karar  verir.  C’de  ise  uzantısı .c,  C++’ta  yazılmışsa uzantısı  .cpp ‘dir.

 

“ C ile kendinizi kolayca ayağınızdan vurabilirsiniz. C++ bunu biraz zorlaştırır ama kendinizi vurduğunuzda bütün bacağınızı koparır.”

 ( Bjarne Stroustrup )

 

C++  dili ile neler yapılabilir  ?

  • İşletim sistemleri
  • driverlar
  • oyunlar
  • güçlü sunucu programları
  • grafik programları
  • pic yönetimi
  • antivirusler

Bunların kaç tanesi yaptın diye sorarsanız çoğu başlık henüz nasip olmadı ancak ilerleyen dönemlerde temel dersler bittikten sonra çeşitli araştırmalar yapıp sizlere sunmayı hedefliyorum.

Böylece c++ hakkında genel bir bilgi vermiş olduk. Bir sonraki derste kullanacağımız temel kavramlar hakkında kısa bir özet geçtikten sonra 3. Dersle birlikte programlarımızı yazmaya başlayacağız. Editör olarak Visual Studio 2010 Ultimate kullanacağım.Programı indirebileceğiniz adresleri aşağıda bulabilirsiniz. Bir sonraki konuda görüşmek üzere…

 

Visual Studio 2010 Ultimate indirme linkleri

 

Kaynakça:

*Düzce Üniversitesi  Algoritma ve programlama Dersi Doc. Dr. Pakize Erdoğmuş c++ ders notları

*C/C++ Fahrettin Erdinç

*cplusplus.com

*pointertutorial.com

Düzce Üniversitesinde Öğrenciyim 🙂
  • bilal

    teşekkürler HAMZA BEĞ