.NET ASP.NET

.NET ile twitter mesajı atmak – 1

Arkadaşlar merhaba,

Bu yazı ile birlikte, 4 yazılık bir yazı dizisi planlıyorum.  .NET (asp.net ve asp.net mvc) ile facebook  ve twitter hesaplarına  veri göndermeyi (post ve mesaj atmak ) anlatmaya çalışacağım.

Bir web sitesi veya bir sistem yaptınız. Sosyal medya hesaplarınızı da yapmış olduğunuz bu web site veya sistem üzerinden kullanmak istiyorsunuz. Bunlar genellikle facebook ve twitter hesapları olmaktadır. Facebook ve twitter api’leri ile kullanmış olduğunuz programlama dili üzerinden bu hesaplara veri/post/mesaj gönderebilirsiniz.

—–

Esasında beni bu konuda yazı yazmaya iten şey, üzerinde çalıştığım bir proje de çözüm için çok uğraşmış olmamızdır. Bundan dolayı, kazanmış olduğum tecrübeyi paylaşıp, aynı zorluklarla sizlerin de karşılaşmamasıdır.

Yazıların işleyiş sırası şöyle olacaktır.

.NET üzerinden twitter’a mesaj göndermek (twitter api ile tweet atmak)

 • Twitter uygulaması oluşturma, izin ve uygulama kodları alma (twitter tokenları almak)
 • ASP.NET ve ASP.NET MVC üzerinden twitter’a mesaj göndermek (twitter api ile tweet atmak)

.NET üzerinden facebook duvarına ve sayfasına paylaşım yapmak (facebook api ile post atmak)

 • Facebook uygulaması oluşturma, izin ve uygulama kodları alma (facebook tokenı almak)
 • ASP.NET ve ASP.NET MVC üzerinden facebook duvarına ve sayfasına paylaşım yapmak (facebook ap ile post atmak)

1- Twitter uygulaması oluşturma, izin ve uygulama kodları alma (twitter token edinme)

Twitter’a yazmış olduğunuz kodlar üzerinden mesaj atabilmeniz için uygulamanız gereken bir dizi işlemler bulunmaktadır. Öncelikle https://apps.twitter.com/  adresi üzerinden var olduğunu varsaydığım twitter hesabınıza giriş yapıp uygulama oluşturmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda ilk aşamada sizden bazı bilgileri doldurmanız istenebilir, mahzuru yoktur doldurabilirsiniz.

Daha sonra gelen sayfadan ‘Create New App’ ile yeni bir uygulama oluşturmanız istenecektir. Gerekli bilgileri girip, bir sonraki ekran olan izinleri düzenleme ekrana geçebiliriz.

Uygulama oluşturulduktan sonra aşağıdaki görselde belirtilen ‘Keys and Access Tokens’ ve ‘Permissions’ tabları ile işlemlerimiz olacak.

2_twitter_uygulama_ayarlari_2016-12-03

Öncelikle ‘Permissions (Uygulama izinleri)’ bilgilerini düzenleyerek ‘Read and Write’ olan varsayılan değeri ‘Read, Write and Access direct messages’ olarak ‘Update Setting’ butonu ile değiştiriyoruz.

Ardından kod ile twitter’a paylaşım yapmak için kullanacağımız uygulama jetonlarını (application tokens) almamız gerekmektedir. ‘Keys and Access Tokens’ tabına geçerek bu bilgileri alacağız.

3_twitter_app_settings_2016-12-03

1.nolu görselde; ihtiyacımız olanlar Consumer Key (API Key) ve Consumer Secret (API Secret) keyleridir. Bunları bir kenara sonra kullanılmak üzere not edip, Access Tokenları almak için 2.nolu görseli inceleyelim.

4_twitter_access_tokens_2016-12-03

Access Token ve Access Token Secret keylerini de alarak, kendi twitter profiline erişip kendi programımız aracılığıyla twitter mesajı atmak için gerekli olan tüm verileri tamamlamış oluyoruz.

Bir sonraki yazıda da .NET kodları ile bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimizi anlatmaya çalışacağım

Takipte kalınız efendim.
Teşekkürler.


.NET ile Facebook-Twitter Kullanımına Dair Tüm Yazılar
 1. Twitter uygulaması oluşturma, izin ve uygulama kodları alma (twitter tokenları almak)
 2. ASP.NET ve ASP.NET MVC üzerinden twitter’a mesaj göndermek (twitter api ile tweet atmak)
 3. Facebook uygulaması oluşturma, izin ve uygulama kodları alma (facebook tokenı almak)
 4. ASP.NET ve ASP.NET MVC üzerinden facebook duvarına ve sayfasına paylaşım yapmak (facebook api ile post atmak)

1 Yorum

 • Merhabalar,
  Asp.Net MVC ile bir twit atan proje yaptım. Mesela http://www.ornek.com/twitAt olarak browser’a yazılırsa direkt twit atıyor.
  Ben bunu her saat başı yapmak istiyorum. Şu anda her saat başı elimle enter’a basarsam gönderiyor.. Fakat ben “Browser kapalı iken hatta bilgisayar kapalı iken” yapmasını istiyorum..

  Bunu nasıl yapmam gerekiyor acaba? Bir bot tarzı ya da timer tarzı bir şey kullanmam gerekiyor sanırım ama bayada bakındım. Bir cevap bulamadım.

  Bu konu hakkında şu konuya bakabilirsin tarzı,yol göstermeniz mümkün mü acaba

  Kolay gelsin

Yorum Yap