Android

Android – TextView ve EditText Kullanımı

Android’in bize sunduğu görsel bileşenleri genel olarak inceledikten sonra artık işleri biraz daha özelleştirebiliriz.

TextView ve EditText Nedir?

Bu yazımızda inceleyeceğimiz bileşenler; TextView ve EditText.

TextView, isminden de anlaşılacağı gibi bir yazıyı/metini kullanıcıya göstemek için kullanılır. EditText‘te kullanıcının yazı/metin girmesi için kullanılır.

Örnek Uygulama

Şimdi bu iki bileşeni birlikte kullanacağımız bir uygulama hazırlayacağız. Uygulamamızda TextView, EditText ve Button bileşenleri yer alacak. Kullanıcı, EditText’e bir yazı girecek ve Button‘a tıklayacak. Kullanıcının girdiği bu yazı, Button‘a tıklandığında TextView‘de görüntülenecek.

Android uygulamalarında, ekran hazırlama aşamasını önceki yazımdan inceleyebilirsiniz. Bu konu üzerinde durmayacağım.

Uygulamamız için Android’in otomatik olarak oluşturduğu MainActivity sınıfı ve activity_main xml dosyasını kullanabiliriz.

Tasarım

Öncelikle activity_main dosyası içerisinde Graphical Layout kısmına geçiş yapıyoruz. Burada sol kısımda yer alan Layouts‘un altından bir tane Relative Layout‘u sürükle bırak mantığıyla alıp ekrana yerleştiriyoruz ve tüm ekranı kaplayacak şekilde genişletiyoruz.

[alert style=”green”] Relative Layout‘u kullanmamızın sebebi kullanacağımız bileşenleri rahat bir şekilde konumlandırabilmek.[/alert]

Artık bileşenlerimizi ekleyebiliriz. Öncelikle, Form Widgets‘ın altından bir tane TextView‘i ekranımıza ekliyoruz. Ardından, Text Fields‘ın altından PlainText’i alıp ekrana ekliyoruz. Son olarak, yine Form Widgets‘ın altından bir tane Button alıyoruz. Bu bileşenlerin konumlarını ve boyutlarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Screenshot 2014-06-22 12.01.22

Bileşenlerin konumlarını ayarladıktan sonra, bileşenlerin üzerinde varsayılan olarak yazmasını istediğimiz yazıları yazalım. Bunun için xml kısmına geçiş yapıyoruz. TextView ve Button için android:textEditText için android:hint alanlarına yazmak istediğimiz yazıları yazıyoruz.

Kodlama (MainActivity)

Uygulamamızın görsel kısmını hazırladık. Şimdi kod kısmına geçebiliriz. MainActivity sınıfının içerisine aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Ekran Görüntüleri

Sonuç olarak uygulamız aşagıdaki şekilde gözüküyor.


Screenshot-2014-06-22-12.27.41-623x1024

Basit bir uygulama ile TextView ve EditText’i incelemiş olduk. Başka bir yazıda görüşmek üzere… 😀

Kaynak Kodlar

Uygulama dosyaları için: https://github.com/mursidyazar/Android-TextView-and-EditText

Benzer Yazılar

[well]

Android Görsel Bileşenler;

  1. TextView ve EditText
  2. ImageView
  3. Button ve StateListDrawable
  4. Toast
  5. ListView
  6. WebView
  7. Spinner
  8. CheckBox
  9. ProgressBar
  10. SeekBar
[/well]

3 Yorum

Yorum Yap