Android

Android SDK Kurulumu (Eclipse ile)

‘Android uygulama geliştirmeye başlamak istiyorum ama bunun için gerekli ortamı bilgisayarıma nasıl kuracağım?’ diyorsanız doğru yerdesiniz. Beraber, 4 adımda bu işlemi gerçekleştireceğiz.

1. Adım322px-java_logosvg

İlk olarak, eğer daha önce yüklemediyseniz, Java SE Development Kit(JDK)’i yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdaki linklerden, gerekli yazılımın bilgisayarınıza uygun sürümünü seçerek indirip yükleyebilirsiniz. Android uygulamalar, Java kullanılarak yazıldığı için bu yüklemeyi yapmanız gerekmektedir.

Mac OS X için : JDK

Windows ve diğerleri için:  JDK

2. Adım

Sırada Eclipse ve Android SDK’nın kurulumu var.

Önceden Android’in resmi sitesinde (http://developer.android.com/) Android SDK’nın yanında geliştirme ortamı olarak Eclipse yer alırdı. Ama artık, Android Studio yer alıyor. Android Studio’nun kurulumunu başka bir yazımda anlatacağım. Aşağıdaki linklerden Eclipse ve Android SDK’yı bulunduran dosyayı indirebilirsiniz.

Mac OS X için : Eclipse ve Android SDK 

Windows için  : Eclipse ve Android SDK 

3. Adım

İndirdiğiniz dosyanın içerisinde eclipse ve sdk klasörleri yer almakta. Eclipse için bir kurulum gerekmiyor. Doğrudan eclipse klasörü içerisinde yer alan Eclipse uygulamasını çalıştırmanız yeterli. Öncelikle, SDK Manager’ı açarak gerekli dosyaları indirelim. SDK Manager’ı sdk klasörü içindeki tools klasörünün içinde yer alan android dosyasını çalıştırarak açabilirsiniz.

sdk4

SDK Manager’ı açtığınızda muhtemelen ihtiyacımız olan dosyalar seçili durumdadır. Yukarıda da gördüğünüz gibi Android’in bütün sürümleri için gerekli dosyalar indirilmeye hazır. Siz hangi sürümde çalışmak istiyorsanız o sürümün dosyalarını seçerek indirebilirsiniz. Bu işlemi daha sonra tekrar bu uygulama üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi Eclipse üzerinden Window>Android SDK Manager yolunu izleyerekte gerçekleştirebilirsiniz.

4. Adım

Son olarak ADT Plugin’i Eclipse ekleyip kurulumu bitireceğiz. Eclipse üzerinde Help>Install New Software yolunu izlediğinizde karşınıza çıkan pencerenin sağ üst kısmında Add butonunu göreceksiniz. O butona tıkladığınızda açılan pencerede aşağıdaki gibi, Name kısmına ADT Plugin, Location kısmına da https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıp OK butonuna tıklayın.

eclipse2

Sonrasında Install penceresinde Developer Tools‘u göreceksiniz. Onu seçerek yükleme işlemini gerçekleştirin. Böylece kurulumu tamamlamış clacaksınız.

Evet gördüğünüz gibi 4 adımda bilgisayarınız artık Android uygulama geliştirmeye hazır durumda. Hayırlı uğurlu olsun. 🙂

18 Yorum

 • […] İlk olarak, eğer daha önce yüklemediyseniz, Java SE Development Kit(JDK)’i yüklemeniz gerekmektedir. Bu linkten, gerekli yazılımın bilgisayarınıza uygun sürümünü seçerek indirip yükleyebilirsiniz. Uygulamalar Java kullanılarak yazıldığı için bu yüklemeyi yapmanız gerekmektedir.         Okumaya devam et… […]

 • merhaba. tarife uyarak kurulumu yaptım. teşekkür ederim. şöyle bir sorum olacak ;

  excelde ürün tablolarım var. ürün miktarına, m2 ye ve diğer durumlara göre kdvli-kdvsiz fiyat belirliyor ve makroyla fiyatı mail atıyorum, gerekli hücreleri kaydediyorum. makroların android de çalışmayacağını geç öğrendim ve bu işlemleri andoide uyarlamam gerekiyor. bu şekilde bir uygulama hazırlamak mümkün mü?

 • Dosyayı indirdim ancak eclipse uygulaması bilgisayar ile uyumlu değil diyor ne yapmalıyım

 • merhaba ben bi radyo uygulamasi yapmak istiyorum daha doğrusu elimde bitane proje var onu nasıl apk olarak kaydet yapacam sanirim kurulumda bi hata yapiyorum yardımci olurmusunuz saygilar

  • Merhaba Ali Bey, radyo için hazır uygulamalar var, onları kullanabilirsiniz. Anladığım kadarıyla siz de bir uygulama bulmuşsunuz. Eclipse’de açtığınızda projeyi, hata almıyorsanız uygulamayı herhangi bir cihazda test edebilirsiniz. Bunun için kendi cihazınızı ya da sanal bir cihazı kullanabilirsiniz. (Şu yazıda nasıl kullancağınızdan bahsetmiştim -> http://kod5.org/device-kullanimi) Uygulamayı çalıştırmak için projeye sağ tıklayıp Run as -> Android Application diyebilirsiniz. Projeyi hatasız bir sekilde çalıştırırsanız. Projenin apk dosyası proje klasörü içerisinde bin klasörünün altında oluşturulmuş olacaktır. O apk dosyasını istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz.

 • Merhaba ben başka bir yerden jdk, eclipse ve sdk indirdim ama kuramadım ve eclipse açılmıyor yardım edebilir misiniz

 • hocam selamlar,
  androide yeni başlıyacağım. Androidin hangi sürümünü kullanmak bütün android kullananlara hitap açısından iyi olur. 4.1 mi yoksa son sürüm 4.4.2 yi kullanmam lazım.

  • Selam Ali,

   Şuan en çok kullanılan sürümler, 4.x sürümleri. Buradan inceleyebilirsin. Projelerini geliştirirken bir üst sınır, bir de alt sınır koyman lazım. Sen alt sınır olarak 4.0.3 (Ice Cream) ya da 4.1.x koyarsan kitlenin çoğuna erişmiş olursun. Üst sınır olarak her zaman kullanılan son sürümü vermende fayda var. Şuan 5.1(API 22) kullanılan son sürüm.

 • eclipse yi açmaya çalıştığımda bu dosyanın sürümü windows sürümüyle uyuşmuyor diyor. Pc m 32 bit acaba sizin verdiğiniz linkteki eclipse 64 bit mi?

Yorum Yap