Android

Android – ImageView Kullanımı

Görsel bileşenleri tanımaya devam ediyoruz. Bu yazıda inceleyeceğimiz bileşen, ImageView. Bu bileşen, uygulamalarda resim görüntülemek amacıyla hazırlanmış bir bileşen olup sıkça kullanılmaktadır.

Örnek Uygulama

Şimdi ImageView‘i tanımak için basit bir uygulama hazırlayalım. Uygulamamızda bir tane Button bir tane de ImageView yer alsın. Button ile, resmin görünürlüğünü ayarlayalım. Button‘a basınca resim görünür hale gelsin, tekrar basınca görünmez hale gelsin.

Yine işlemlerimizi MainActivity sınıfını ve activity_main xml dosyasını kullanarak gerçekleştireceğiz.

Tasarım

Screenshot 2014-06-25 16.51.39İlk olarak aşağıdaki resimleri ya da kendi istediğiniz başka iki resmi res klasörü altındaki drawable klasörü içerisine koyalım. Yanda resimleri nereye koyduğumuzu görebilirsiniz.

resim12 resim2

 

 

Ardından activity_main dosyası içerisine bir tane ImageView bir tane de Button ekleyip konumlarını ayarlıyoruz.

activity_main.xml dosyasının içeriği aşağıdaki gibi oldu.

Kodlama (MainActivity)

Şimdi kod kısmına geçelim. MainActivity sınıfımızda, bileşenlerimizi tanıttıktan sonra imageView’in görünürlüğünü kapatıyoruz. Bu işlemi setVisibility() metoduyla yapıyoruz.

Ardından button‘umuzun onClick metoduna resmin görünürlüğünü açıp kapatmak için gerekli kodları yazıyoruz. Böylece MainActivity sınıfımız aşağıdaki gibi oluyor.

Uygulamamızın ilk aşaması hazır. Uygulamamız şuan asağıdaki gibi görünüyor.

Ekran Görüntüleri -1

Screenshot 2015-05-22 22.41.07

 Uygulamanın 2. Aşaması

Uygulamımızın ikinci aşamasında, ImageView‘in tıklanma özelliğini kullanacağız. Ekranda görünen resme tıkladığımızda resim değişecek.

Bu işlem için kodumuzu aşağıdaki gibi revize ediyoruz.

Yukarıda gördüğünüz gibi, resme tıklandığında yakalamak için  bir Listener tanımlıyoruz ve içerisine gerekli kodları yazıyoruz.

Burada, kontrol2 adında bir değişkenimiz var. Bu değişken, resme tıklandıkça 0 ya da 1 değerlerini alıyor. Bu değişkene göre de iki resimden birini seçiyoruz. Değiştirme işlemini iki resim için yaptığımızdan dolayı bu basit işlem yeterli oldu. Fakat daha fazla resim için aynı işlemi yapmak istiyorsanız farklı yöntemler kullanmalısınız.

Ekran Görüntüleri -2

Uygulamamızın son hali aşağıdaki gibi oldu. Resme tıklandığında resim değişiyor. Button‘a tıklandığında ise resmin görünürlüğü değişiyor.

Screenshot 2015-05-22 22.40.32

Böylece bir bileşeni daha tanımış ve incelemiş olduk. Başka bir bir yazıda görüşmek üzere. 🙂

Kaynak Kodlar

Uygulama dosyaları için: https://github.com/mursidyazar/Android-ImageView.git

Benzer Yazılar

Android Görsel Bileşenler;

  1. TextView ve EditText
  2. ImageView
  3. Button ve StateListDrawable
  4. Toast
  5. ListView
  6. WebView
  7. Spinner
  8. CheckBox
  9. ProgressBar
  10. SeekBar

 

2 Yorum

Yorum Yap