Android

Android – Google Maps (Lite Mode)

Android-Google-Maps-V2Google Maps’in Android uygulamanızda yavaş çalıştığını ya da uygulamanızı hantallaştırdığını mı düşünüyorsunuz? Gelin Google’ın bu duruma getirdiği alternatif çözümü inceleyelim.

Bildiğiniz gibi Google Maps API, trafik durumu, sokak görünümü(street view), gestures  gibi bir çok özelliği içerisinde bulunduruyor. Bunlar kullanılması gerektiğinde oldukça faydalı özellikler olmasına karşın eğer kullanmanız gerekmiyorsa haritaların yavaş yüklenmesine sebep olacak özellikler.

İşte tam da bu noktada karşımıza Lite Mode(Basit Mod) çıkıyor. Lite Mode ile, haritanızı hantallaştıran bir çok özellik haritanızdan çıkartılıyor ve haritanız oldukça hızlı bir şekilde yükleniyor.

Lite Mode bir haritayı kısaca tanımlamak gerekirse, belirli lokasyon ve zoom seviyesindeki haritanın resim hali diyebiliriz. Tabi bu resim üzerinde haritalar servisinin bir çok özelliğini kullanabiliyorsunuz. 🙂

Şimdi kullanabileceğimiz bu özelliklerine bakalım;

 Evet gördüğünüz gibi birçok özellik kullanılabilir durumda. Siz de bu özellikler benim uygulamam için yeterli diyorsanız Lite Mode’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazım, Lite Mode’un kullanımı hakkında olacak. Takipte kalın 😉

Detay: https://developers.google.com/maps/documentation/android-api/lite

Yorum Yap